Modernizacja kotłowni czy kotłownia kontenerowa? Wady i zalety obu rozwiązań

Mateusz Rąbalski
18.05.2021

Po latach eksploatowania kotłowni – niezależnie od rodzaju wykorzystywanego paliwa – przychodzi w końcu czas na przeprowadzenie kompleksowych prac remontowych, nierzadko wraz z wymianą jednostki centralnej. Posiadacze kotłowni przemysłowych mają do wyboru dwa rozwiązania: modernizację obecnego pomieszczenia i znajdujących się w nim instalacji lub zastosowanie kotłowni kontenerowej. W naszym artykule wymieniamy najważniejsze wady i zalety obu tych wariantów.

Modernizacja starej kotłowni – czy warto?

Na ten krok wciąż decyduje się większość właścicieli kotłowni przemysłowych, na przykład przedsiębiorców, zarządców dużych zakładów czy samorządowców. Zakres modernizacji jest ściśle uzależniony od tego, jakie urządzenie grzewcze obecnie pracuje w kotłowni, w jakim jest stanie, a także od oczekiwań klienta względem kosztów oraz komfortu eksploatacji kotłowni.

Jeśli w pomieszczeniu od 20-30 lat pracuje kocioł węglowy, to żadna modernizacja tego urządzenia nie wchodzi w grę. W takiej sytuacji proponuje się klientowi zakup nowego kotła, który spełnia normy ekologiczne, a przy tym będzie znacznie tańszy w użytkowaniu. Wybór często pada na kocioł biomasowy, zasilany na przykład zrębkami drzewnymi.

Zalety modernizacji starej kotłowni:

  • wciąż możemy wykorzystywać to samo pomieszczenie, nie ma potrzeby wydzielania dodatkowej powierzchni na kocioł i inne elementy instalacji,
  • kompleksowo zmodernizowana kotłownia, z nowym kotłem grzewczym, będzie służyć przez wiele kolejnych lat,
  • szeroki wybór kotłów grzewczych.

Wady modernizacji starej kotłowni:

  • zwykle dość wysoki koszt takiej operacji, zwłaszcza wtedy, gdy konieczny jest zakup nowego kotła o dużej mocy,
  • nie ma gwarancji, że stara kotłownia będzie się nadawać do umieszczenia w niej nowego kotła – może się on np. w niej nie zmieścić, może nie być możliwości zastosowania zewnętrznego magazynu paliwa itd.

Korzyści z zastosowania kotłowni kontenerowej

Kotłownia kontenerowa jest bardzo ciekawym rozwiązaniem w sytuacji, gdy z jakichś powodów nie ma możliwości zmodernizowania obecnej kotłowni – najczęściej jest to kwestia niewystarczającej ilości miejsca lub niespełnienia warunków technicznych w pomieszczeniu. Wówczas kotłownię kontenerową umieszcza się na zewnątrz budynku i przyłącza do instalacji wewnętrznej.

Kotłownie kontenerowe mogą być zasilane różnego rodzaju paliwami. Największą popularnością cieszą się gazowe oraz biomasowe. Jest to rozwiązanie zarówno tymczasowe (np. na okres budowy nowej kotłowni czy awarii głównego urządzenia grzewczego), jak i stałe, które może być traktowane w kategorii alternatywy dla kotłowni znajdującej się wewnątrz budynku.

Zalety kotłowni kontenerowej:

  • nieskomplikowana instalacja,
  • możliwość przyłączenia do praktycznie każdego budynku,
  • brak konieczności ponoszenia wysokich kosztów modernizacji obecnej kotłowni,
  • idealne rozwiązanie na okresy przejściowe,
  • oszczędność miejsca.

Wady kotłowni kontenerowej:

  • w przypadku wynajmu (to najczęściej stosowane rozwiązanie) dość wysokie koszty eksploatacji.

Jak widać są to zupełnie różne opcje, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować się z wykonawcami kotłowni, którzy przeanalizują przypadek klienta i zaproponują optymalną technologię.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie