Montaż kotła w kotłowni: jakich błędów trzeba unikać?

Mateusz Nowak
02.03.2021

Posiadanie osobnej kotłowni jest bardzo wygodne, ponieważ pozwala wydzielić przestrzeń roboczą nie tylko na kocioł, ale także np. pralkę czy składzik przyborów do sprzątania. Zbyt często jednak zapominamy, że podstawową funkcją kotłowni jest zapewnienie komfortowego i bezpiecznego dostępu do urządzenia grzewczego. Jakich błędów należy więc uniknąć na etapie montowania kotła w kotłowni, by nie narzekać później na np. ciasnotę czy utrudnioną obsługę? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Miejsce montażu jak najdalej od drzwi wejściowych

Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której wchodzimy do kotłowni prosto „na kocioł”, co bardzo źle wpłynie na funkcjonalność pomieszczenia. Ponadto nie może być tak, że jakiekolwiek czynności obsługowe przy kotle uniemożliwiają wejście do kotłowni w celu np. zrobienia prania czy wyniesienia chemii gospodarczej. Kocioł należy więc zamontować w miejscu możliwie jak najbardziej oddalonym od drzwi wejściowych do kotłowni.

Upewniamy się, że mamy dostęp do wszystkich instalacji

Wybierając miejsce montażu kotła trzeba się dokładnie zastanowić, czy jest ono odpowiednie z punktu widzenia wymogów technicznych. Każdy kocioł potrzebuje zasilania i najlepiej, aby nie było konieczności stosowania przedłużacza. Nie zapominamy oczywiście o przyłączeniu kotła do komina lub o wyprowadzeniu rury koncentrycznej przez ścianę (w przypadku kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania). Trzeba także sprawdzić, czy w bezpośredniej bliskości kotła znajduje się instalacja wodna.

Zapewnienie dostępu do kotła od każdej strony

Bardzo częstym błędem jest montowanie kotła we wnęce, co oczywiście zapewnia dobrą estetykę i pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, ale jednocześnie będzie stanowić poważny problem na etapie serwisowania czy naprawiania urządzenia grzewczego. Dostęp do kotła musi być swobodny, niezależnie od tego, od której strony chcemy do niego podejść.

Przewidujemy miejsce na bojler

Jeśli kocioł nie posiada wbudowanego zasobnika CWU, to konieczne będzie podłączenie do niego bojlera z wężownicą. W przypadku, gdy dysponujemy bardzo ograniczoną ilością miejsca, zawsze warto wykorzystać niezagospodarowaną przestrzeń pod sufitem. Na rynku są dziś dostępne bojlery podwieszane w bardzo szeroki wyborze pojemności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie