Praktyczne zastosowanie kotłowni kontenerowych na biomasę

Mariusz Siwko
11.06.2019

Kotłownie kontenerowe na biomasę nie są rozwiązaniem powszechnie spotykanym, jednak ich popularność stale rośnie. Jest to spowodowane tym, że coraz więcej zakładów i obiektów użyteczności publicznej musi modernizować stare instalacje grzewcze, nie mając przy tym technicznych możliwości zastosowania ekologicznego i taniego w eksploatacji źródła energii w pomieszczeniu. W naszym artykule wskazujemy praktyczne zastosowanie kotłowni kontenerowych na biomasę.

Kiedy stosuje się kontenerowe kotłownie na biomasę?

To rozwiązanie sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania kotła wewnątrz budynku, najczęściej przy okazji modernizacji kotłowni. Mnóstwo obiektów nie spełnia też wymogów technicznych do realizacji takiej inwestycji, chociażby z powodu niedostatecznie wydajnej wentylacji. Wówczas, głównie z uwagi na koszty i przeszkody techniczne, powinna zapaść decyzja o zainwestowaniu w kotłownię kontenerową.

W zdecydowanej większości przypadków na taki krok decydują się właściciele starych kotłów olejowych. Ten rodzaj ogrzewania był bardzo popularny kilkanaście lat temu, gdy ceny oleju były niskie, a sama kotłownia gwarantowała odpowiednią wydajność. Obecnie jednak utrzymanie kotła olejowego jest bardzo kosztowne, stąd wiele firm i zarządców obiektów gminnych rozważa przejście na ekonomiczniejsze źródło ciepła.

Kotłownia kontenerowa będzie również dobrym wyborem w sytuacji, gdy nie ma możliwości wydzielenia składu opału, przez co obsługa kotła biomasowego byłaby nadmiernie uciążliwa.

Zalety kotłowni kontenerowych

Podstawową zaletą tego rozwiązania jest uniwersalność. Kotłownię kontenerową można zastosować w praktycznie dowolnym obiekcie, choć oczywiście skupiamy się tutaj na budynkach o dużej kubaturze. Coraz częściej spotykamy to rozwiązanie w hotelach, centrach SPA, basenach miejskich, szkołach, ale też magazynach, budynkach produkcyjnych.

Łatwość montażu: to kolejna niezaprzeczalna zaleta kotłowni kontenerowej na biomasę. Wystarczy ją tylko przyłączyć do istniejącej już instalacji wewnętrznej. Sama kotłownia nie zajmuje dużo miejsca, jest estetycznie wykonana, stąd nie zaburza architektury budynku i jego otoczenia.

Ogromną zaletą kotłowni kontenerowych jest krótki czas montażu. Fachowa ekipa poradzi sobie z tym zadaniem w ciągu nawet jednego dnia (po uprzednim przygotowaniu instalacji do podłączenia kotłowni), a sama kotłownia jest gotowa do rozruchu praktycznie od razu.

Kotłownia kontenerowa na biomasę to również spora oszczędność pieniędzy. Inwestor nie ponosi kosztu dostosowania wnętrza budynku do potrzeb nowego źródła ciepła, nie musi dobudowywać komina czy modernizować systemu wentylacji.

Zakup czy wynajem? A może leasing?

Na polskim rynku pojawiły się już oferty wynajmu kotłowni kontenerowych na biomasę. Jest to ciekawe rozwiązanie zwłaszcza dla firm, które potrzebują alternatywnego źródła energii w związku z awarią.

W przypadku modernizacji systemu grzewczego znacznie bardziej opłaca się jednak zainwestować w kotłownię kontenerową zasilaną biomasą na własność. Pozwala to uniknąć wysokich kosztów obsługi wynajmu. Alternatywą może być również wyleasingowanie kotłowni wraz z całym osprzętem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie