Ogrzewanie domu kotłem na pellet jest bardzo popularnym rozwiązaniem w naszym kraju. Jesteśmy jednym z największych rynków kotłów biomasowych w Europie, co stanowi bardzo dobrą informację dla środowiska. Spalanie biomasy, w tym pelletu, jest przyjazne naturze, nie zanieczyszcza atmosfery, a do tego pozwala sporo zaoszczędzić – zwłaszcza w zestawieniu z takimi paliwami, jak gaz, prąd czy olej opałowy. Jeśli wiesz już, że za ogrzewanie Twojego domu będzie odpowiadać kocioł na pellet, to teraz musisz jeszcze wybrać odpowiednie urządzenie. Czym należy się tutaj kierować? Sprawdź kilka wskazówek.
To oczywiste, że najważniejszą kwestią na etapie wyboru kotła na pellet jest dobranie go pod kątem zapotrzebowania budynku na energię cieplną. Warto więc zacząć od zajrzenia do karty charakterystyki energetycznej domu. Wielu inwestorów popełnia błąd polegający na zakupie kotła o zbyt dużej mocy, co jest niepotrzebną rozrzutnością, a poza tym może powodować różne problemy eksploatacyjne i podwyższać zużycie paliwa.
Bardzo ważna kwestia, ponieważ od tego w głównej mierze zależy komfort korzystania z kotła na pellet. Generalnie im większy zasobnik, tym lepiej, bo tym rzadziej trzeba będzie uzupełniać w nim paliwo. Przyjmuje się, że zasobnik powinien być dobrany w taki sposób, aby zapewnić stałopalność urządzenia przez co najmniej tydzień.
Nie wszyscy zwracają na to uwagę, tymczasem koniecznie trzeba sprawdzić przed zakupem, czy upatrzony kocioł w ogóle może być zainstalowany w danej kotłowni. Pamiętajmy, że przepisy narzucają tutaj konkretne odległości m.in. od ścian czy drzwi. Poza tym zbyt duży kocioł spowodowały pogorszenie użyteczności kotłowni, która de facto służyłaby wyłącznie, jako pomieszczenie na kocioł – nie mógłbyś natomiast wykorzystywać jej chociażby do przechowywania różnych sprzętów domowych.
Czyli inaczej efektywność energetyczna. Od tego parametru w głównej mierze zależą koszty użytkowania kotła. Im wyższą sprawność ma dane urządzenie, tym mniej pelletu powinno zużywać w sezonie grzewczym. Biorąc pod uwagę, że kocioł ten będzie użytkowany przez Ciebie przez co najmniej 10-15 lat, warto od razu zainwestować w urządzenie nieco droższe, za to gwarantujące niższe wydatki przez cały okres eksploatacji.
Nie jest może niezbędny, ale warto go mieć. Funkcją takiego rusztu jest zastosowanie w kotle alternatywnego paliwa, głównie na wypadek awarii podajnika ślimakowego czy po prostu braku pelletu. Dzięki dodatkowemu rusztowi będziesz mógł ręcznie załadować np. sezonowane drewno czy brykiety drzewne i zachować stałopalność do czasu usunięcia awarii/zakupienia pelletu.