Każdy kocioł grzewczy, nawet bardzo renomowanego producenta, ma ogranicz żywotność i z czasem ulega zużyciu. Trudno jednak określić dokładny moment, w którym właściciel będzie zmuszony zainwestować w nowe urządzenie. Może to nastąpić po 10-15-20 latach – nie ma reguły. Istnieją natomiast wyraźne sygnały, które świadczą o tym, ze czas najwyższy szykować się do wymiany kotła grzewczego na nowy. Opisujemy je w naszym poradniku.
Zakup nowego kotła grzewczego jest oczywiście poważną inwestycją i sporym obciążeniem dla portfela. Jeśli jednak obecne urządzenie jest skrajnie nieekonomiczne i generuje wysokie rachunki za ogrzewanie, to na dłuższą metę zastąpienie go nowoczesną konstrukcją po prostu się opłaci. Warto to dokładnie policzyć, biorąc przy tym pod uwagę również własny komfort. Nierzadko okazuje się, że właściciel po przejściu z np. kotła węglowego na gazowy nie ponosi wcale dużo wyższych kosztów w skali roku, ale za to funduje sobie znacznie większą wygodę.
Jeśli obecny kocioł grzewczy praktycznie non-stop ulega awariom, co generuje wysokie koszty serwisowania, to zdrowy rozsądek podpowiada, aby jak najszybciej wymienić go na nowy. W grę wchodzi również bezpieczeństwo domowników. Skoro stary kocioł jest awaryjny, to nie można mieć 100% pewności, że pewnego dnia nie dojdzie np. do pęknięcia wymiennika i zalania domu czy tym bardziej wycieku gazu lub ulatniania się czadu.
Jest to bardzo dobry argument przemawiający za tym, aby wreszcie zainwestować w nowoczesny kocioł grzewczy. Stare konstrukcje mają to do siebie, że coraz częściej brakuje fachowców umiejących je prawidłowo serwisować. Problemem jest także ograniczona dostępność części zamiennych. Może się więc zdarzyć, że pewnego dnia, oczywiście w samym środku mroźnej zimy, dojdzie do awarii, której najzwyczajniej w świecie nie da się szybko i tanio usunąć z powodu braku jakiegoś elementu w hurtowni hydraulicznej.
Jeśli budynek przeszedł termomodernizację, to automatycznie spadło jego zapotrzebowanie energetyczne. W takiej sytuacji nie ma żadnego sensu, aby dalej korzystać z dużego kotła grzewczego – rozsądniej będzie wymienić go na nowy, idealnie dopasowany do aktualnej specyfiki budynku. O tym, z jakimi konsekwencjami wiąże się eksploatowanie przewymiarowanego kotła grzewczego, pisaliśmy już na naszym portalu.