Kocioł na biomasę odpadową, czyli idealne rozwiązanie dla zakładów produkcyjnych i gospodarstw rolnych

Mateusz Rąbalski
13.10.2020

Korzyści ze spalania biomasy, jako alternatywy dla paliw kopalnych, są powszechnie znane. Proces ten jest praktycznie neutralny dla środowiska, w dodatku biomasa jest paliwem odnawialnym, niedrogim, a w takich krajach jak Polska także łatwo dostępnym. W szczególnie komfortowej sytuacji są właściciele instalacji grzewczych czy kogeneracyjnych, którzy sami produkują tak zwaną biomasę odpadową. Wówczas zastosowanie odpowiedniego kotła przystosowanego do spalania takich paliw jest najlepszym wyborem pod względem ekonomicznym, ale i funkcjonalnym.

Czym jest biomasa odpadowa?

Biomasa odpadowa to nic innego, jak biomasa będąca efektem ubocznym prowadzenia jakichś prac, najczęściej produkcyjnych. Mogą to być chociażby:

  • zrzyny,
  • zrębki,
  • trociny,
  • pył drzewny,
  • słoma,
  • odpady przetwórstwa rolno-spożywczego,
  • resztki po pracach sadowniczych, ogrodniczych, w winnicach etc.

Dla przeciętnego człowieka te produkty są zwykłymi odpadami, których nie da się sensownie zagospodarować. Tymczasem należy je traktować w kategorii cennego paliwa, które z powodzeniem może być wykorzystywane w energetyce zarówno na gruncie krajowym, jak i samorządowym oraz prywatnym.

Biomasa odpadowa może stanowić samodzielne paliwo lub też być środkiem do jego produkcji. Z odpadów drzewnych produkuje się chociażby pellet, który jest bardzo popularnym paliwem w gospodarstwach domowych i rolnych – głównie z uwagi na dobrą kaloryczność, atrakcyjną cenę oraz łatwą obsługę instalacji do spalania pelletu.

W jakich warunkach najlepiej sprawdza się biomasa odpadowa?

Przede wszystkim tematem powtórnego wykorzystania biomasy odpadowej powinni zainteresować się jej producenci. W całej Europie, ale również w naszym kraju, mamy przykłady zakładów produkcyjnych, które po zainwestowaniu we własną instalację do spalania biomasy odpadowej zaczęły oszczędzać ogromne pieniądze na zakupie paliw kopalnych, ciepła oraz energii elektrycznej.

Pokażmy to na prostym przykładzie. Zakład produkujący podłogi drewniane każdego dnia wytwarza setki kilogramów biomasy odpadowej, która nie ma już zastosowania produkcyjnego (nie da się jej powtórnie wykorzystać dla celów sprzedażowych). Trzeba ją jednak jakoś zagospodarować, co oczywiście generuje dodatkowe koszty.

Zakład posiada własną instalację grzewczą opartą na paliwach kopalnych. Do tego kupuje energię elektryczną zużywaną na potrzeby obsługi urządzeń, oświetlenia, ale przede wszystkim suszarni – obsługa tej ostatniej jest bardzo kosztowna z uwagi na wciąż drożejące ceny prądu.

Zakład może rozwiązać problem zalegającej biomasy odpadowej oraz rosnących kosztów zakupu mediów dzięki inwestycji w nowoczesną instalację do spalania własnej biomasy – najlepiej kogeneracyjną, czyli wytwarzającą zarówno energię cieplną, jak i elektryczną. To od razu przełoży się na odczuwalne oszczędności.

Co z gospodarstwami rolnymi?

Gospodarstwa rolne oczywiście także mogą być beneficjentami technologii spalania biomasy odpadowej. Każde gospodarstwo jest przecież producentem takiego paliwa – najczęściej odpadów zielonych, słomy, trocin, czy innych resztek. Ich utylizacja zawsze jest dość kłopotliwa i kosztowna, dlatego rozsądnie będzie wykorzystać je na cele grzewcze.

W zależności od ilości produkowanej biomasy odpadowej gospodarz może zdecydować o przejściu na pozyskiwanie energii cieplnej na potrzeby całego gospodarstwa rolnego, jak również tylko do ogrzewania np. chlewu, szklarni czy pomieszczeń technicznych.

Nie ma wątpliwości, że powtórne wykorzystanie biomasy odpadowej przynosi korzyści finansowe, a przy okazji także środowiskowe. Każdy producent takiej biomasy, a mówimy tutaj o tysiącach zakładów, firm i gospodarstw w naszym kraju, powinien więc rozważyć zainwestowanie w technologię pozwalającą efektywnie spalać zielone odpady w przystosowanej do tego instalacji. Jak zaplanować kotłownie na biomasę? Czytaj tutaj: https://schmidenergy.pl/baza-wiedzy,ac156/planowanie-kotlowni-biomasowej,15

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie