Masz stolarnię? Nie marnuj darmowego paliwa i zainwestuj w kocioł na trociny

Krzysztof Jagielski
17.09.2018

Produkcja mebli to bardzo opłacalny biznes, który wymaga jednak daleko idącej optymalizacji kosztów. Tego typu przedsiębiorstwa mają duże zapotrzebowanie energetyczne. Procesy technologiczne, jak suszenie czy ogrzewanie pomieszczeń, generują spore rachunki, dlatego warto tutaj poszukać oszczędności. Leżą one – i to dosłownie – na podłodze. Wyjaśniamy, dlaczego zakup kotła na trociny jest jedną z najlepszych inwestycji dla właściciela stolarni. 

Setki kilogramów paliwa

Duży zakład stolarski potrafi wyprodukować ogromne ilości trocin, które teoretycznie stanowią odpad. W praktyce jednak to bardzo wartościowa biomasa, mogąca znaleźć zastosowanie w procesach technologicznych. Trociny, suche paliwo o niezłej kaloryczności, mogą być spalane w kotłowni biomasowej zasilającej np. suszarnię lub po prostu ogrzewającej warsztat czy pomieszczenia gospodarcze.

Mało tego. W przypadku zastosowania turbiny mamy już do czynienia z kogeneracją, czyli produkcją energii elektrycznej. Jest ona wielokrotnie tańsza niż ta pozyskiwana z sieci. Oszczędności z tego tytułu mogą sięgnąć tysięcy złotych rocznie, co z kolei stworzy warunki do dalszego inwestowania w biznes.

Mogłoby się wydawać, że opisane rozwiązanie jest zarezerwowane tylko dla wielkich producentów mebli. Nic bardziej mylnego. Na rynku funkcjonują firmy mające doświadczenie w projektowaniu i budowie kotłowni na zrębki czy trociny także dla mniejszych producentów. Wszystko jest tak naprawdę kwestią realnych potrzeb przedsiębiorcy oraz tego, czy ma on dostęp do wystarczającej ilości paliwa, by cała inwestycja mogła mu się opłacić.

Czasochłonna obsługa kotła na trociny? Nie w XXI wieku

Obawy o problematyczną obsługę kotłowni biomasowej są główną przyczyną, dla której wielu przedsiębiorców rezygnuje z tego rozwiązania. Zupełnie niesłusznie. Obecnie producenci kotłów są w stanie zagwarantować niemal całkowitą bezobsługowość swoich urządzeń.

Za transfer paliwa odpowiadają zautomatyzowane podajniki, nad prawidłowym przebiegiem procesu spalania czuwa elektronika. Obowiązki właściciela kotłowni ograniczają się tylko do regularnego usuwania odpadów oraz uzupełniania paliwa w zasobniku – co w przypadku dobrze zaprojektowanej instalacji nie jest trudne czy czasochłonne.

Trociny z produkcji mebli są bardzo wdzięcznym paliwem, ponieważ przedsiębiorca zużywa je na bieżąco. Tym samym nie ponosi kosztów magazynowania i dalszej utylizacji, co bezpośrednio przekłada się na kolejne oszczędności.

Brak technicznych warunków do modernizacji kotłowni

Może się oczywiście okazać, że zakład produkujący meble nie jest przystosowany do tego, by zbudować w nim kotłownię na odpady drzewne. Nie jest to jednak przeszkoda nie do pokonania. Projektanci i producenci kotłów na biomasę mogą zaoferować np. bardzo popularny model kotłowni kontenerowej, umieszczonej poza budynkiem, ale bezpośrednio do niego podłączonej. To praktyczne rozwiązanie, które rozwiązuje problem braku miejsca zarówno na samo urządzenie grzewcze, jak i paliwo.

Na koniec dodajmy, że inwestycja w kocioł na trociny może uzyskać spore dofinansowanie z funduszy samorządowych i unijnych. Wszystko dzięki temu, że mówimy tutaj o realnym podniesieniu konkurencyjności zakładu oraz o pozytywnym wpływie takiego rozwiązania na środowisko naturalne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie