Co zrobić, gdy falownik się wyłącza?

Antoni Kwapisz
26.05.2025

Coraz więcej właścicieli instalacji fotowoltaicznych doświadcza problemu wyłączania się falowników. Jest to spowodowane zbyt wysokim napięciem w sieci energetycznej. Takie sytuacje w słoneczne dni są wręcz na porządku dziennym. Co można na to poradzić? Oto kilka wskazówek.

Zużywaj więcej prądu

Najprostszym sposobem na ograniczenie tego problemu jest zwiększenie tzw. autokonsumpcji, czyli zużywanie wyprodukowanej energii na bieżąco. Widząc, że instalacja produkuje duże ilości prądu i obawiając się wyłączenia falownika, warto np. schłodzić wnętrze domu przy użyciu klimatyzacji czy zaplanować pranie.

Magazyn energii

Długofalowo skutecznym rozwiązaniem może być zainwestowanie w magazyn energii. Pozwala on na gromadzenie nadwyżek prądu i wykorzystywanie ich w okresach, gdy produkcja jest mniejsza niż zapotrzebowanie.

Właściwa konfiguracja falownika

Zgodnie z obowiązującymi przepisami (IRiESD), urządzenie powinno pracować w trybie sterowania mocą bierną Q(U). W niektórych przypadkach, za zgodą operatora, możliwe jest zastosowanie trybu P(U), który ogranicza moc czynną w odpowiedzi na wzrost napięcia. Taką zmianę może jednak wprowadzić wyłącznie instalator systemu, a nie sam użytkownik.

Reklamacja

Jeśli pomimo tych działań falownik nadal regularnie się wyłącza, co naraża właściciela instalacji na straty, to ten może zgłosić reklamację do zakładu energetycznego. Wówczas analizowana jest możliwość dostosowania napięcia na transformatorze bez pogorszenia parametrów zasilania poza godzinami pracy instalacji – jeśli jest to dopuszczalne, to zakład energetyczny przeprowadzi stosowną regulację.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie