Wybór odpowiedniego kotła przemysłowego: co to oznacza w praktyce?

Jerzy Biernacki
08.10.2019

Kocioł przemysłowy, bez względu na rodzaj stosowanego w nim paliwa, to skomplikowana, bardzo rozbudowana konstrukcja, która w założeniu ma pracować bezawaryjnie pod dużym obciążeniem. Takie kotły stosuje się nie tylko w przemyśle sensu stricte, ale także przedsiębiorstwach produkcyjnych oraz firmach, które potrzebują wydajnego urządzenia grzewczego zasilającego np. halę magazynową. Kluczowy wpływ na to, czy konkretny kocioł będzie w stanie zaspokoić potrzeby użytkownika, ma oczywiście odpowiedni dobór kotła przemysłowego. Podpowiadamy, co w praktyce kryje się za tym ogólnikowym stwierdzeniem.

Po pierwsze: spełnienie warunków technicznych

Od tego zawsze zaczynamy, ponieważ nie da się prawidłowo dobrać kotła bez wcześniejszego ustalenia, czy pomieszczenie, w którym ma zostać podłączony, spełnia wszystkie niezbędne warunki techniczne. Obrazowo można to porównać do sytuacji, w której chcemy kupić nowy silnik do samochodu, ale nie wiemy, czy dana jednostka będzie pasować do komory silnikowej, skrzyni biegów i innych elementów układu napędowego.

Właśnie dlatego dobór kotła przemysłowego należy powierzyć specjalistycznej firmie, najlepiej produkującej urządzenia grzewcze. Fachowiec zacznie od sprawdzenia kotłowni i na podstawie zebranych informacji będzie w stanie zaproponować taki kocioł, który na pewno będzie dobrze funkcjonować w konkretnych warunkach.

Po drugie: dobór kotła o odpowiedniej mocy

Moc kotła przemysłowego ma oczywiście kluczowe znaczenie dla jego efektywnej pracy. Zbyt mały kocioł nie zapewni wymaganej wydajności, a zbyt duży będzie bardzo kosztowny w eksploatacji.

Wbrew pozorom na tym poziomie można popełnić dużo błędów. Najczęstszym jest kierowanie się wyłącznie „suchymi” wyliczeniami, nieuwzględniającymi chociażby specyficznych warunków panujących w kotłowni, rodzaju paliwa, do jakiego mamy najłatwiejszy dostęp czy klasy urządzeń, z jakimi będzie współpracować nowy kocioł.

Po trzecie: rodzaj paliwa, jakim ma być zasilany kocioł

Bardzo ważna, a często też bagatelizowana kwestia. Obecnie na rynku mamy bardzo szeroki wybór kotłów przemysłowych przystosowanych do spalania najróżniejszych rodzajów paliw. Są oczywiście kotły węglowe, gazowe, olejowe, ale także coraz popularniejsze biomasowe. Szczególną uwagę warto zwrócić na te ostatnie, ponieważ charakteryzuje je znakomity stosunek ceny zakupu do kosztów eksploatacji oraz wydajności.

Tutaj jednak pojawia się pewien problem, ponieważ biomasa to dość szerokie pojęcie. Może być sucha, mokra, drobna, kawałkowana itd. Musimy zatem ustalić, jaki rodzaj paliwa interesuje właściciela zakładu. Nie należy przy tym patrzeć tylko na aktualne ceny nośnika energii – bardzo ważne jest to, czy mamy łatwy dostęp do konkretnego rodzaju biomasy.

Warto wiedzieć

Kotły przystosowane do spalania suchej biomasy (np. owsa) nie nadają się do spalania biomasy mokrej (np. świeżej zrębki drzewnej) i odwrotnie.

Ponadto na etapie wybierania kotła konkretnego producenta warto zwrócić uwagę na warunki serwisowe i gwarancyjne. Będzie to mieć duży wpływ na koszty oraz bezproblemową eksploatację urządzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie