Kocioł energetyczny zasilany biomasą: na to zwróć uwagę, zanim wydasz pieniądze

Mateusz Rąbalski
24.01.2019

Kotły energetyczne na biomasę cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród polskich przedsiębiorców. Nie ma się czemu dziwić: gwarantują bardzo rozsądne koszty eksploatacji, są praktycznie bezobsługowe, a do tego wystarczająco wydajne. W sytuacji, gdy firma decyduje się zmodernizować kotłownię, zwłaszcza węglową, powinna poważnie rozważyć wybór właśnie kotła zasilanego biomasą. To jednak nie jest takie proste. Przed sięgnięciem do portfela bezwzględnie trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych szczegółów.

Moc urządzenia

Kotły na biomasę mogą osiągać moc na poziomie nawet 20 MW, co oczywiście nie oznacza, że takie też będzie zapotrzebowanie energetyczne danego zakładu. Nie można również stosować przelicznika 1:1 uwzględniając moc aktualnego urządzenia grzewczego – szczególnie jeśli jest to kocioł węglowy.

Obliczeniem mocy kotła na biomasę powinien się zająć profesjonalny producent tego typu urządzeń. Tylko specjaliści wiedzą, jakie kryteria trzeba wziąć pod uwagę i jak je zinterpretować. Zakup kotła bez usługi instalacji to także duże ryzyko. Zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy jest więc wybór usługi pakietowej: projektu, produkcji kotła na zamówienie oraz instalacji urządzenia wraz z ewentualną modernizacją kotłowni.

Dostęp do paliwa

To bardzo ważne kryterium wyboru kotła energetycznego na biomasę, ponieważ konstrukcje przemysłowe (domowe zresztą też) nie są pod tym względem uniwersalne. Przedsiębiorca powinien zorientować się, jakie paliwo jest dla niego łatwo dostępne i pod tym kątem podjąć decyzję o zakupie konkretnego urządzenia.

Pod pojęciem biomasy kryją się bardzo różne paliwa. W naszym kraju największą popularnością cieszy się biomasa drzewna, czyli drewno i jego pochodne. W zastosowaniach przemysłowych szczególnie dobrze sprawdza się zrębka drzewna, jednak to paliwo ma zasadniczą wadę: z reguły jest bardzo wilgotne. Spalając zrębki w kotle, który nie jest do tego przystosowany, ryzykujemy niekontrolowany wzrost kosztów eksploatacji urządzenia, a także nadmierną emisję szkodliwych spalin.

Kocioł na zrębki drzewne musi być wyposażony w ruszt przeznaczony do spalania paliwa o znacznej wilgotności. W produkcji takich kotłów specjalizuje się renomowana firma Schmid Energy. Przy wyborze konkretnego paliwa należy również zwrócić uwagę na potencjał do jego składowania oraz na koszty transportu, które mogą być na tyle wysokie, że praktycznie podważą ekonomiczny sens instalacji.

Warunki techniczne (lokalowe)

To niezwykle istotna kwestia. Niekoniecznie musi być tak, że kocioł energetyczny na biomasę da się łatwo umieścić w obecnej kotłowni. Może się okazać, że pomieszczenie nie spełnia warunków technicznych. Poza tym zawsze należy zastanowić się nad wydzieleniem odpowiednio dużej powierzchni na zasobnik biomasy, dzięki któremu praca instalacji będzie całkowicie zautomatyzowana.

Jeśli budynek przedsiębiorstwa nie spełnia warunków technicznych do zainstalowania kotła na biomasę, zawsze należy rozważyć opcję zastosowania tak zwanej kotłowni kontenerowej, którą umieszcza się na zewnątrz. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, pozwalające czerpać korzyści z użytkowania nowoczesnego kotła biomasowego, a jednocześnie eliminujące przeszkody lokalowe.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie