Jak kupić dobry pellet? 5 zasad, którymi musisz się kierować

Maciej Piwowski
18.04.2016

Pellet jest coraz popularniejszym paliwem grzewczym. Zalety stosowania biomasy w domowych systemach ogrzewania są oczywiste – to niski koszt, ekologia i czystość. Nasze zadowolenie z użytkowania kotła na pellet jest jednak ściśle uzależnione od tego, czy będziemy stosować paliwo dobrej jakości. Jak zatem kupić dobry pellet? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  1. Sprawdź, jaki pellet jest zalecany do Twojego kotła – informację na ten temat znajdziesz na tabliczce znamionowej urządzenia grzewczego. Będzie tam podana norma paliwa, które może być stosowane przez użytkownika. Rozszyfrowanie normy zajmie trochę czasu i warto się tu posiłkować pomocą wyszukiwarki internetowej. Generalnie producenci kotłów zalecają 3 normy jakości paliwa: C1 (to inaczej norma A1), C2 (inaczej A2) i D (inaczej B). Oznaczenia takie znajdziemy także na workach z pelletem i zawsze kupujemy paliwo odpowiadające normie kotlarskiej.
  2. Kupuj tylko pellet certyfikowany – jest on oczywiście droższy, ale certyfikat jakości daje gwarancję, że paliwo ma określoną wartość opałową, odpowiednią wilgotność i zostało przygotowane z zachowaniem procedur produkcji. Kupując pellet bez certyfikatu łatwo jest paść ofiarą oszustwa. Na czym ono polega? Otóż sprzedawca może utrzymywać, że jego pellet ma klasę A1 (czyli został wykonany m.in. z pni drzew – jest to pellet najwyższej jakości), a w rzeczywistości to pellet klasy B, czyli wykonany np. z wierzby energetycznej lub po prostu odpadów meblarskich.
  3. Najbezpieczniej jest kupować pellet w workach – ale tylko w oryginalnych, oznaczonych logo producenta i z nabitym numerem partii produkcyjnej. Kupując pellet w workach jutowych czy bez żadnych oznaczeń ryzykujemy, że pochodzi on z nieznanego, często nielegalnego źródła i nie jesteśmy w stanie w żaden sposób zweryfikować jego jakości.
  4. Pellet luzem tylko w ostateczności – kupowanie pelletu luzem pozwala nieco zaoszczędzić, ale niestety nastręcza wielu problemów, szczególnie w domowych zastosowaniach. To paliwo jest bardzo wrażliwe na wilgoć, dlatego trzeba stworzyć mu odpowiednie warunki przechowywania. Odpadają piwnice czy garaże. Pellet luzem powinno się kupować tylko wtedy, gdy dysponujemy olbrzymim zasobnikiem i paliwo od razu trafi właśnie do niego.
  5. Kupuj pellet znanych producentów – na rynku działa kilka czołowych firm, które otwarcie firmują swoje produkty znakiem towarowym, często sprzedają je w marketach budowlanych czy we własnych punktach dystrybucyjnych. Takie paliwo zawsze będzie nieco droższe od pelletu nieznanego pochodzenia, ale różnica kilkudziesięciu złotych na tonie zwróci się w trakcie sezonu grzewczego. Pamiętajmy, że kotły na pellet są bardzo nowoczesne i wymagające – zła jakość paliwa może drastycznie obniżyć ich sprawność lub nawet spowodować awarię. Nie ma więc sensu łaszenie się na przesadne oszczędności.

Pamiętaj – dobry pellet musi być dobrze wysuszony. Jeśli szukasz idealnego paliwa dla siebie poproś w kilku punktach o próbki lub po prostu kup po jednym worku pelletu danego producenta. Obserwuj, jak zachowuje się kocioł, czy nie przechodzi w tryb awaryjny, czy nie blokuje się podajnik. Wybierz paliwo, którego spalanie przynosi najlepsze efekty.

Zawsze miej na uwadze, że dobrej jakości pellet jest bardziej kaloryczny, a więc trzeba go kupić mniej na cały sezon grzewczy. To jest realna oszczędność.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie