Kotłownia bezobsługowa: co to właściwie oznacza?

Krzysztof Jagielski
29.05.2019

Każdy inwestor, który rozważa różne opcje wykonania instalacji grzewczej w domu czy firmie, prędzej czy później spotka się z terminem „bezobsługowej kotłowni”. Brzmi świetnie, bo przecież każdy chciałby, aby produkcja energii przebiegała bez konieczności doglądania urządzenia, w przy tym nie generowała zbyt wysokich kosztów. Okazuje się, że ten efekt można osiągnąć nie tylko wybierając kocioł gazowy lub olejowy. Podobny poziom bezobsługowości gwarantują nowoczesne kotłownie zasilane biomasą.

Czy kocioł na paliwo stałe może być bezobsługowy?

Kotły biomasowe rzadko określa się mianem kotłów na paliwo stałe. Chodzi o to, aby nie utożsamiać ich z kotłami węglowymi. Jednak z fizycznego punktu widzenia np. pellet jest paliwem stałym, podobnie jak trociny, zrębki drzewne czy pestki owocowe.

Mogłoby się wydawać, że taki kocioł wymaga obsługi, choćby w zakresie uzupełniania paliwa. Pod tym względem jednak sporo się zmieniło. Technologia budowy kotłów na biomasę poszła mocno do przodu, w efekcie czego na rynku są dostępne rozwiązania, które śmiało można określić mianem bezobsługowych.

Tym, co zmieniło postrzeganie kotłów na biomasę, jest podajnik pneumatyczny. Można go zastosować w praktycznie każdej konstrukcji, ale szczególnie dobrze sprawdza się w kotłach przemysłowych, generujących dużą moc i adekwatne zapotrzebowanie na paliwo. Jeszcze do niedawna przedsiębiorcy z góry odrzucali możliwość zainwestowania w kocioł zasilany np. pelletem właśnie w obawie przed czasochłonnym i uciążliwym uzupełnianiem paliwa. Obecnie ten problem już nie występuje.

Podajnik pneumatyczny, czyli wygodny sposób na transportowanie paliwa

Podajnik pneumatyczny praktycznie od ręki rozwiązuje dwie kwestie:

  • Dostarczania paliwa do komory spalania
  • Magazynowania paliwa

Szczególnie ciekawe jest to drugie zagadnienie. Wiadomo, że biomasa nie jest paliwem tak kalorycznym, jak chociażby węgiel. Co za tym idzie, przedsiębiorstwo musi zgromadzić znacznie więcej np. pelletu, który trzeba gdzieś składować. I tutaj pojawia się problem – nie każda firma może sobie pozwolić na zbudowanie magazynu paliwa tuż przy kotłowni. Wygodniej i taniej jest umieścić go na zewnątrz budynku. Wtedy najbardziej przydaje się podajnik pneumatyczny.

Umożliwia on pobieranie paliwa z silosu oddalonego od kotłowni nawet o 15-20 metrów. Dzięki temu problem magazynowania biomasy przestaje mieć krytyczne znaczenie. Paliwo może być dostarczanego nie tylko z zasobnika, ale też chociażby big baga czy zewnętrznego magazynu. Dodatkowo podajnik pneumatyczny można wykorzystywać do usuwania popiołu, co ostatecznie automatyzuje eksploatację urządzenia, dając do myślenia przedsiębiorcom planującym zainwestowanie w bezobsługową kotłownię.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie