Kotłownia komunalna opalana zrębkami drzewnymi: dlaczego to dobry pomysł?

Jerzy Biernacki
08.05.2020

Rosnące koszty serwisowania i obsługi przestarzałych sieci ciepłowniczych wymuszają na samorządach podjęcie zdecydowanych kroków, co w wielu przypadkach sprowadza się do budowania zupełnie nowych kotłowni komunalnych. Decydując się na to gmina powinna wybrać takie źródło ciepła, które będzie nie tylko wydajne i bezproblemowe w użytkowaniu, ale także tanie w eksploatacji i przyjazne środowisku naturalnemu. Wszystkie te kryteria spełniają nowoczesne kotły na biomasę, co tłumaczy lawinowy wręcz wzrost zainteresowania kotłowniami komunalnymi opalanymi zrębkami drzewnymi.

Czym są zrębki drzewne?

Zrębki drzewne to najpopularniejszy w naszym kraju rodzaj biomasy przeznaczonej do zastosowań grzewczych czy szerzej – energetycznych. Od wielu lat wykorzystuje się ją w ramach tzw. miksu energetycznego, mieszając z węglem w elektrowniach i elektrociepłowniach. Zainteresowanie tym paliwem rośnie również w sektorze komunalnym.

Zaletą zrębek drzewnych jest ich akceptowalna kaloryczność oraz łatwa dostępność – Polska jest jednym z największych producentów wyrobów drewnianych, a zrębki stanowią częsty odpad poprodukcyjny, który nie powinien się marnować. Jest to również paliwo stosunkowo łatwe w transportowaniu i magazynowaniu – najczęściej wykorzystuje się do tego podziemne silosy, z których zrębki są transportowane automatycznie do komory spalania.

Coraz więcej samorządów zainteresowanych kotłowniami komunalnymi na zrębki

W Polsce mamy już przykłady samorządów, które lata temu zainwestowały w technologię biomasową, chcąc w ten sposób zarówno obniżyć koszty funkcjonowania instalacji ciepłowniczych, jak również wpłynąć na poprawę jakości powietrza. Nie wszyscy nadal wiedzą, że kotłownia opalana biomasą drzewną może być zaliczana do kategorii odnawialnych źródeł energii – w końcu paliwem grzewczym są produkty pochodzenia naturalnego, które jesteśmy w stanie odtworzyć.

Dodatkowo samorządy inwestujące w to rozwiązanie często decydują się na instalacje, które są przystosowane do spalania zarówno zrębki drzewnej, jak i ścinek drzew. Głównie dotyczy to tych gmin, które mają łatwy dostęp do tego typu paliwa, na przykład w wyniku regularnego karczowania przydrożnych drzew czy oczyszczania rowów melioracyjnych i terenów zielonych.

Źródłem biomasy drzewnej są nie tylko jej profesjonalni producenci, ale również coraz częściej lokalni rolnicy, którzy pozyskują ją w ramach chociażby przygotowywania pól pod uprawę zbóż, musząc wcześniej pozbyć się drzew, krzewów i krzaków. Wszystko to może następnie trafić do gminnej instalacji ciepłowniczej, gdzie zostanie zamienione w energię cieplną potrzebną do ogrzania czy to budynków komunalnych, czy szkół, przedszkoli, basenu etc.

Zalety biomasowych kotłowni komunalnych

Nadrzędnym argumentem przemawiającym za tym, aby postawić właśnie na biomasę, są dla samorządów oczywiście finanse. W kilkuletnim horyzoncie czasowym taka inwestycja po prostu się opłaca, zwłaszcza w sytuacji, gdy przechodzimy z instalacji olejowej (olej opałowy jest dziś bardzo niekonkurencyjny pod względem ceny).

Nie zapominajmy również o kwestiach związanych z ekologią. Coraz więcej polskich gmin sięga po środki rządowe i unijne na modernizację swoich instalacji ciepłowniczych, które mają być przeznaczone na odnawialne i ekologiczne źródła energii. Kotłownia komunalna opalana zrębkami drzewnymi zdecydowanie się w to wpisuje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie