Kocioł na zrębki drzewne: poznaj argumenty przemawiające za wyborem tego rozwiązania do Twojej kotłowni

Mariusz Siwko
22.08.2018

Rozwój technologii wykorzystania biomasy w celach energetycznych jest imponujący. Jeszcze kilka lat temu mówiło się wyłącznie o kotłach pelletowych, opalanych drewnem lub brykietem. Obecnie inwestorzy, zwłaszcza z sektora przedsiębiorstw, mają do wyboru także inne rozwiązania. Wśród nich szczególnie ciekawie prezentują się kotły na zrębki drzewne. Dlaczego w ogóle warto się nimi zainteresować? W naszym poradniku wymieniamy najważniejsze argumenty.

Łatwa dostępność paliwa

Zrębki drzewne to ten rodzaj biomasy, którego w naszym kraju mamy praktycznie pod dostatkiem. Można je kupić u autoryzowanych dystrybutorów, ale znacznie korzystniej jest pozyskiwać je z fabryk czy tartaków.

Zrębki drzewne są przy tym jednym z najtańszych paliw zaliczanych do biomasy, szczególnie w porównaniu z pelletem czy brykietami. Kocioł na zrębki jest więc naprawdę dobrym wyborem dla przedsiębiorców posiadających sporą instalację i chcących ograniczyć koszty jej eksploatacji. Wyraźne oszczędności będą odczuwalne już po pierwszym roku użytkowania kotła.

Niskie wymagania odnośnie jakości paliwa

Nowoczesne kotły na zrębki drzewne są już na tyle zaawansowane, że bez problemu mogą być zasilane paliwem praktycznie dowolnej jakości. Na rynku spotyka się urządzenia zdolne do spalania świeżej zrębki, której wilgotność przekracza 55%. Do niedawna takie paliwo do niczego się nie nadawało, a dziś może być z powodzeniem wykorzystywane w przemysłowych instalacjach grzewczych.

Oczywiście do tego potrzebny jest odpowiedni kocioł. Urządzenie spalające mokre zrębki musi posiadać odpowiednią komorę paleniskową o dużej zdolności akumulacji ciepła , jak również  wymiennik ciepła przystosowany do pracy z wilgotnymi spalinami. Dzięki temu stosowanie mokrego paliwa jest nie tylko możliwe, ale też wystarczająco efektywne.

Idealne rozwiązanie dla inwestorów mających dostęp do surowca

Kocioł na zrębki drzewne to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla firm, które mają nieograniczony dostęp do tego paliwa. Chociażby zajmują się produkcją leśną. Wówczas mamy do czynienia z klasyczną korzyścią 2w1: zyskujemy tanie paliwo, a ponadto rozwiązujemy problem utylizacji odpadów drzewnych trudnych do zagospodarowania lub nietrakcyjnych do innych zastosowań.

Jak już wspomnieliśmy, nowoczesne kotły mogą być zasilane świeżymi zrębkami, dlatego nie ma konieczności inwestowania w kosztowne instalacje do osuszania paliwa. Co więcej, w przypadku wyboru pojemnego zasobnika oraz zastosowania odpowiedniego układu podawania paliwa, proces załadunku zrębki będzie w pełni zautomatyzowany, a to pozwoli zrezygnować z kłopotliwego składowania materiału.

Ekologia i ekonomia

Argument dotyczący ekologii ma coraz większe znaczenie, ponieważ jakość powietrza w naszym kraju jest dramatycznie niska. Spalanie zrębki nie przyczynia się do potęgowania zjawiska smogu. Właściciele takich instalacji niemal na pewno będą więc mogli liczyć na konkretne preferencje (np. podatkowe) w przyszłości.

Jeśli natomiast chodzi o ekonomię, to sprawa jest prosta. Tanie, łatwo dostępne i bezproblemowe w użytkowaniu paliwo, to gotowy przepis na ograniczenie kosztów funkcjonowania instalacji grzewczej, a tym samym całego przedsiębiorstwa.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie