Kotłownie na biomasę: czy rzeczywiście sprawdzają się w przemyśle?

Marek Szydełko
05.02.2019

Coraz ostrzejsze przepisy środowiskowe determinują stosowanie bardziej ekologicznych nośników energii. Największy potencjał drzemie w biomasie, która jest już standardowo wykorzystywana chociażby w elektrowniach (gdzie miesza się ją ze zwykłym węglem). Jest to dostateczny dowód na to, że kotłownie na biomasę spokojnie mogą obsługiwać przemysł i zaspokajać potrzeby energetyczne nawet wielkich zakładów produkcyjnych. Jakie są korzyści z przejścia na „zielone paliwo” z punktu widzenia przedsiębiorcy?

Niskie koszty eksploatacji

Dla niemal każdego przedsiębiorcy kluczowym kryterium wyboru urządzenia grzewczego są koszty, jakie będzie ono generować. Chodzi tutaj głównie o zużycie paliwa, ale również o obsługę serwisową. Pod oboma względami kotły na biomasę spełnią oczekiwania nawet bardzo oszczędnych właścicieli firm.

Biomasa to tanie paliwo, którego w dodatku nigdy nie powinno nam zabraknąć. Spójrzmy, co się dzieje z cenami węgla. Przez dziesięciolecia uchodził on za najtańsze źródło energii, a dziś jego ceny szybują do góry i praktycznie wykluczone jest, aby ten trend się odwrócił (rosną bowiem koszty wydobycia). Biomasa drzewna zachowuje się znacznie stabilniej. Biorąc pod uwagę jej akceptowalną kaloryczność i dość łatwą dostępność, należy ją uznać za świetną alternatywę nie tylko dla węgla, ale też oleju opałowego czy nawet gazu.

Jeśli natomiast chodzi o koszty serwisowe, to nowoczesny kocioł na biomasę potrafi pod tym względem pozytywnie zaskoczyć. Współczesne konstrukcje są już niemal w 100% zautomatyzowane. Obsługa ogranicza się więc do uzupełniania paliwa w zasobniku i okresowego usuwania popiołu. Doroczny serwis nie jest drogi i w przypadku prawidłowo eksploatowanego kotła sprowadza się właściwie tylko do sprawdzenia palnika, oceny stanu rusztu i regulacji.

Walory środowiskowe

Może nie jest to kwestia, którą polscy przedsiębiorcy masowo analizują, ale to niemal na pewno wkrótce się zmieni. Polska musi zacząć walczyć z fatalną jakością powietrza, a jedynym sposobem jest ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Ich źródło stanowią przede wszystkim paleniska domowe i przemysłowe.

Łatwo możemy sobie wyobrazić, że za jakiś czas przedsiębiorcy zostaną obciążeni dodatkowym podatkiem środowiskowym, którego wysokość będzie uzależniona od emisyjności źródła ogrzewania. Firmy, które już dziś zainwestują w ekologiczną kotłownię na biomasę, unikną więc drakońskich opłat w niedalekiej przyszłości.

Rozsądny koszt modernizacji kotłowni

W momencie, gdy z jakichś powodów przedsiębiorstwo decyduje się zmodernizować aktualną kotłownię, naturalnym wyborem powinno być zainwestowanie w kocioł na biomasę. Zwłaszcza, jeśli zakład nie ma dostępu do sieci gazowniczej i do tej pory korzystał z kotła węglowego. Koszty takiej modernizacji, choć oczywiście niemałe, są zbliżone do tych, jakie trzeba byłoby ponieść decydując się na zakup kotła węglowego spełniającego normę piątej klasy.

Budowę kotłowni na biomasę oczywiście należy powierzyć specjalistycznej firmie, która kompleksowo zajmie się całym przedsięwzięciem. Po jej stronie powinno leżeć wykonanie projektu kotłowni, dobranie i wyprodukowanie odpowiedniego urządzenia grzewczego, a także spięcie instalacji i objęcie jej serwisem. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie najkorzystniejsze dla przedsiębiorcy, który ma pewność, że nowa kotłownia będzie od początku zaspokajać potrzeby energetyczne zakładu.

Powyższe argumenty trafiają do coraz większej grupy przedsiębiorców, o czym świadczy rosnąca popularność kotłowni na biomasę. Stanowią one znakomitą alternatywę dla instalacji węglowych, znacząco przewyższając je pod względem komfortu obsługi.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie