W Polsce sukcesywnie rośnie zainteresowanie nowoczesnymi kotłami do spalania zrębki drzewnej. Jest to bardzo ciekawa propozycja nie tylko dla producentów drewna, ale także firm, które mają łatwy dostęp do tego paliwa. Kocioł na zrębki drzewne nie jest rozwiązaniem dla każdego, natomiast zdecydowanie warto je wziąć pod uwagę planując modernizację lub budowę nowej kotłowni przemysłowej. Kilka najważniejszych faktów na temat takich kotłów omawiamy w naszym artykule.
Zrębki drzewne to paliwo energetyczne pochodzenia naturalnego. Pozyskuje się je z trzebieni drzewostanów, ale również jako odpady drzewne oraz z plantacji szybko rosnącej wierzby. Zużycie zrębki drzewnej do celów energetycznych rośnie z roku na rok, głównie w przemyśle.
Zrębki drzewne mają stosunkowo niewielką wartość opałową, która waha się między 6 a 16 MJ/kg. Typową cechą paliw jest względnie wysoka wilgotność wynosząca – w zależności od jakości zrębki – od 20 do nawet 60 proc. Wspomnijmy również o zawartości popiołu, która wynosi od 0,5 do 1,6 suchej masy.
Wykorzystywanie zrębki drzewnej do celów energetycznych nie jest oczywiście żadną nowością, jednak wzrost zapotrzebowania na to paliwo wyraźnie przyspieszył w ostatnich latach, co jest efektem zwiększonej sprzedaży nowoczesnych kotłów biomasowych.
Od razu warto podkreślić bardzo istotną kwestię: zrębki drzewne są paliwem, które nie może być stosowane w typowych kotłach zasypowych i węglowych. Dlaczego? Z uwagi na wspomnianą już wysoką wilgotność. Gdybyśmy używali zrębki do zasilania tradycyjnego kotła, wówczas w krótkim czasie zaczęlibyśmy obserwować typowe problemy użytkowe, na czele z korozją komory spalania.
Dlatego na rynku już wiele lat temu pojawiły się kotły na zrębki drzewne, które konstrukcyjnie są przystosowane do zasilania tym właśnie paliwem. Producenci stosują w nich ruszt i wymiennik, które nie poddają się działaniu korozji, dzięki czemu można bez obaw korzystać z nawet świeżej zrębki, bez konieczności jej sezonowania (nie jest to natomiast wskazane z punktu widzenia ekologii i ekonomii).
Oczywiście konstrukcja współczesnych kotłów na zrębki drzewne znacząco różni się od pierwszych modeli tego typu. Obecnie producenci proponują nam supernowoczesne rozwiązania, które z jednej strony zwiększają efektywność pracy kotła, a z drugiej zwalniają użytkowników z licznych obowiązków eksploatacyjnych. W efekcie kotły dużej mocy budzą bardzo duże zainteresowanie przemysłu.
Zawsze wtedy, gdy mamy dostęp do tego rodzaju paliwa – albo za darmo, albo przynajmniej w bardzo korzystnej cenie. Z uwagi na niską wartość opałową konieczne jest zużywanie dużych ilości zrębki, aby wytworzyć wymaganą ilość energii na cele np. przemysłowe. Stąd jest to opcja, którą powinni rozważać wyłącznie przedsiębiorcy dysponujący warunkami technicznymi do przechowywania dużych ilości zrębki np. w podziemnych silosach.
Kocioł przemysłowy na zrębki drzewne jest wręcz idealną propozycją dla firm, które same produkują ten rodzaj paliwa – na przykład producentów drewnianych podłóg, mebli etc. Modernizację kotłowni w kierunku kotła na zrębki powinny także rozważyć firmy działające w sektorze leśnym oraz mające bezproblemowy dostęp do paliwa np. w ramach tzw. zamkniętego obiegu (czyli mogą je kupować po atrakcyjnej cenie od współpracujących przedsiębiorstw, w których zrębka stanowi efekt uboczny bazowej produkcji).
W zasadzie jedynym ograniczeniem dla stosowania kotłów na zrębki drzewne jest dostęp do paliwa, które z uwagi na niską masę i wartość opałową musi być dowożone w bardzo dużych ilościach – a to oczywiście podnosi koszty transportu i w przypadku niektórych firm może całkowicie podważyć sens przejścia na taki rodzaj kotła.