Korzyści z inwestycji w elektrociepłownię zasilaną zrębkami drzewnymi

Jerzy Biernacki
14.05.2019

Zrębki drzewne, choć bez wątpienia należy je zaliczyć do kategorii „trudnych” paliw, robią w Polsce furorę. Świadczy o tym stale rosnąca liczba instalacji przemysłowych zasilanych tym rodzajem biomasy. Kotłownie i elektrociepłownie na zrębki drzewne wymagają precyzyjnego zaprojektowania i wykonania, jednak w dłuższej perspektywie przynoszą wymierne korzyści zarówno dla inwestora, jak i środowiska oraz społeczeństwa.

Elektrociepłownia na biomasę to wielka szansa dla samorządów

O tym, że dyskusja na temat wykorzystania zrębki drzewnej w „poważnych” zastosowaniach przemysłowych nie ma tylko charakteru akademickiego, najlepiej świadczy przykład Siemiatycz. W tym mieście położonym w województwie podlaskim jeszcze w 2019 roku powstanie nowiutka elektrociepłownia zasilana włóknistą, sypką biomasą.

Docelowo elektrociepłownia na zrębki drzewne w Siemiatyczach osiągnie moc cieplną 13 MW oraz moc elektryczną (w ramach kogeneracji) 8,5 MW. Według szacunków roczne zapotrzebowanie na ten rodzaj biomasy osiągnie pułap przynajmniej 77.000 ton. Energia cieplna produkowana przez elektrociepłownię będzie dystrybuowana do odbiorców systemem nowoczesnych ciepłociągów.

Ta inwestycja jest doskonałym przykładem na to, że instalacja od początku tworzona z myślą o spalaniu zrębki drzewnej, nie musi być uciążliwa w eksploatacji. Elektrociepłownia będzie generować potężne zapotrzebowanie na zielone paliwo, stąd zakład powstaje z dala od zabudowań mieszkalnych – w ten sposób wyeliminowano problem głośnych transportów zrębki.

Ciekawostka czy trend?

Inwestycja realizowana w Siemiatyczach budzi duże zainteresowanie i jest szeroko komentowana przez ekspertów od branży OZE. Wyraźnie da się wyczuć, że wszyscy, którym zależy na unowocześnieniu polskiej energetyki, trzymają kciuki za powodzenie tego projektu. To mogłoby bowiem dać impuls do przyspieszenia zmian w temacie technologii energetycznych, zwłaszcza tych wykorzystywanych przez polskie samorządy.

Zrębki drzewne są tym rodzajem biomasy, który sprawdza się praktycznie wyłącznie w instalacjach przemysłowych. Paliwo to wymaga spalania w specjalnym kotle, przystosowanym do obsługi wilgotnej, niesezonowanej biomasy.

Jakie korzyści przynosi spalanie zrębki drzewnej w instalacjach dużej mocy?

Podstawową, najbardziej oczywistą korzyścią jest ograniczenie emisji szkodliwych spalin do atmosfery. W dobrze zaprojektowanej i wykonanej instalacji, możemy wręcz osiągnąć zerowy bilans emisji dwutlenku węgla. Jak to możliwe? Spalone zrębki drzewne uwalniają taką samą ilość CO2, ile pochłaniają rośliny, z których biomasa została pozyskana (efekt równoważenia emisji przez naturalny proces fotosyntezy).

Inwestycja w kotłownię czy elektrociepłownię zasilaną zrębkami drzewnymi jest więc dużym krokiem w stronę zmniejszenia niskiej emisji, która – jak powszechnie wiadomo – jest główną przyczyną powstawania zjawiska śmiertelnie groźnego smogu w naszym kraju.

Nie zapominajmy również o tym, że Polska jest jednym z największych w Europie producentów wyrobów z drewna. Kotłownie zasilanie zrębkami drzewnymi mogą więc tworzyć ogromny rynek zbytu dla odpadów drzewnych, co przyniesie wymierne korzyści rodzimej przedsiębiorczości.

Poza tym zrębki drzewne zachowują się dość stabilnie pod kątem cen, co pozwala samorządom inwestującym w nowoczesne instalacje biomasowe łatwiej szacować i bilansować wydatki budżetowe.

Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistami z Schmid Energy Solutions Polska: https://schmidenergy.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie