Czy kotły na zrębki drzewne mogą uchodzić za nowoczesne źródło ogrzewania?

Antoni Kwapisz
04.03.2019

Co decyduje o tym, że dany kocioł jest określany mianem nowoczesnego? Pod uwagę bierze się przede wszystkim bezobsługowość, ekologiczność i automatyzację jego pracy. Kotły na zrębki kojarzą się nam raczej z dość archaicznym rozwiązaniem, ale w rzeczywistości są to bardzo zaawansowane konstrukcje, które znakomicie sprawdzają się przede wszystkim w zastosowaniach przemysłowych. W tym artykule udowadniamy, że kocioł na zrębki drzewne spełnia wymienione kryteria nowoczesności.

Bezobsługowość

Współczesny kocioł na zrębki drzewne z powodzeniem może zostać zainstalowany w kotłowni nowoczesnego przedsiębiorstwa, któremu zależy na zyskaniu bezawaryjnego i komfortowego w obsłudze źródła ciepła.

Takie kotły, również w wersjach przemysłowych, są już wyposażone w zasobniki na paliwo, dzięki czemu eksploatacja urządzenia ogranicza się do uzupełniania zrębki (częstotliwość wynosi od kilku do nawet kilkunastu dni) i regularnego usuwania popiołu. Nie jest to ani uciążliwe, ani czasochłonne. Może się tym zająć niewykwalifikowany pracownik.

Ekologiczność

Spalanie zrębki drzewnej jest bardzo ekologiczne, o ile jednak wykorzystujemy do tego odpowiedni kocioł. Dużym błędem jest spalanie tego paliwa w np. kotle węglowym. Zrębka drzewna, zwłaszcza o wysokim poziomie wilgotności, wymaga odpowiedniej temperatury spalania. W przeciwnym razie nastąpi efekt niskiej emisji, co spowoduje uwalnianie do atmosfery szkodliwych gazów.

Kocioł przystosowany do spalania zrębki drzewnej to specjalistyczna konstrukcja, zdolna do obsługiwania paliwa o wilgotności dochodzącej nawet do 50% (np. świeżo zebrana zrębka z wyrębu czy prac w tartaku). Takie urządzenie gwarantuje bardzo niską emisję dwutlenku węgla – głównym efektem spalania będzie para wodna, co jest oczywiście zgodne z ekologicznym trendem.

Rada

Wybierając kocioł na zrębki drzewne warto sprawdzić, czy dana konstrukcja umożliwia również spalanie pelletu oraz trocin. Należy przy tym pamiętać, że kocioł pelletowy nie jest przeznaczony do spalania zrębki.

Automatyzacja

Panuje powszechne przekonanie, że kotły na zrębki drzewne są nieprzyjazne użytkownikom i problematyczne w obsłudze. To jednak nieprawda. Współczesne urządzenia są praktycznie w 100% zautomatyzowane. Całym procesem spalania zawiaduje zaawansowana elektronika. Po prawidłowym zaprogramowaniu kotła przez serwisanta, urządzenie zapewni nieprzerwane dostawy ciepła.

Kocioł na zrębki jest wyposażony w tzw. sztoker, czyli podajnik ślimakowy dostarczający paliwo do komory paleniskowej. Dawkowanie paliwa również odbywa się w pełni automatycznie. Elektronika bierze tutaj pod uwagę aktualne zapotrzebowanie na ciepło, warunki panujące wewnątrz zakładu czy hali magazynowej, a także oczywiście warunki zewnętrzne. Na tej podstawie obliczana jest precyzyjna dawka paliwa, co ma ogromny wpływ na ekonomikę pracy kotła.

Odpowiedź na tytułowe pytanie jest więc jednoznaczna: tak, kotły na zrębki drzewne mogą uchodzić za nowoczesne źródło ogrzewania. Przekonuje się o tym coraz więcej inwestorów, którzy po analizie doszli do wniosku, że właśnie takie urządzenie będzie najlepszym wyborem do ich kotłowni, zarówno pod względem bieżących kosztów eksploatacji, jak i komfortu obsługi.

Artykuł powstał przy współpracy z Schmid Energy Solutions Polska

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie