Wybieramy firmę specjalizującą się w produkcji kotłów na biomasę. Komu powierzyć modernizację kotłowni?

Maciej Piwowski
11.02.2019

Nowoczesny kocioł na biomasę to skomplikowana konstrukcja, która automatyzuje proces spalania zielonego paliwa i praktycznie zwalnia użytkownika z bieżących obowiązków eksploatacyjnych. Na rynku są oczywiście dostępne gotowe kotły, jednak w sytuacji, gdy mamy do czynienia z modernizacją kotłowni przemysłowej, należy zainwestować w urządzenie stworzone stricte pod kątem potrzeb konkretnego zakładu. W Polsce działa co najmniej kilka firm specjalizujących się w produkcji kotłów na biomasę. Podpowiadamy, jak wybrać tę najlepszą.

Doświadczenie

Trudno sobie wyobrazić, aby ktokolwiek powierzył produkcję przemysłowego kotła na biomasę firmie niemającej żadnego doświadczenia w realizacji takich zleceń. Problemem może być jednak ocenienie, czy dane przedsiębiorstwo rzeczywiście specjalizuje się w produkcji kotłów wysokoenergetycznych, przeznaczonych dla przemysłu.

Zasada jest taka, że produkcję kotła należy powierzyć firmie, która ma na swoim koncie realizacje kotłowni przemysłowych, a nie tylko domowych. Kocioł o mocy np. 10 MW to potężna konstrukcja, dlatego jej budowa wymaga specjalistycznej wiedzy. Najgorsze, co może zrobić przedsiębiorca, to uczynienie ze swojej kotłowni „poligonu doświadczalnego” dla wykonawcy. Dlatego radzimy sprawdzić, jakie inwestycje realizowały firmy składające oferty – taka informacja powinna się znaleźć na ich stronach internetowych.

Analizujemy ofertę

Po wstępnym wybraniu kilku potencjalnych producentów kotłów na biomasę, należy dokładnie sprawdzić, czy wykonawcy specjalizują się w dostarczaniu rozwiązań preferowanych przez przedsiębiorcę. Chodzi tutaj przede wszystkim o rodzaj paliwa.

Przemysłowe kotły na biomasę nie są uniwersalne. Konstrukcja musi więc zostać dobrana ściśle pod kątem tego, jakie paliwo będzie w niej spalane. Jeśli zakład ma dostęp do zrębki drzewnej, to oczywiste jest, że kocioł powinien być przystosowany do spalania wilgotnego paliwa. W przeciwnym razie będzie bardzo drogi w eksploatacji i nieekologiczny.

Kompleksowość usługi

Sam fakt, że firma zajmuje się produkcją kotłów na biomasę nie oznacza jeszcze, że będzie ona w stanie zająć się kompleksową modernizacją kotłowni. Warto to sprawdzić, ponieważ sytuacja, w której kocioł dostarcza firma X, a montuje go firma Y, jest niekorzystna. Nie zapominajmy również o kwestii projektu. Optymalnie będzie zatem wybrać firmę, która zajmie się całym procesem od początku do końca, udzielając przedsiębiorcy gwarancji na całość instalacji.

Stosowanie nowoczesnych technologii 

Firmową kotłownię modernizuje się najczęściej z dwóch powodów:

  1. Aby ograniczyć koszty jej eksploatacji.
  2. Aby dostosować zakład do norm środowiskowych.

Oba te kryteria świetnie spełnia nowoczesny kocioł na biomasę. Pod warunkiem jednak, że będzie to urządzenie wyposażone w innowacyjne rozwiązania, gwarantujące nie tylko maksymalną efektywność, ale także bezawaryjność i wygodę eksploatacji.

Przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy więc poprosić potencjalnych wykonawców o wskazanie, czym ich kotły wyróżniają się na tle konkurencji. Czy wykorzystują najnowsze technologie wpływające na ekonomiczność pracy? Czy rzeczywiście są bezobsługowe? Przykładem takiej technologii może być chociażby ekonomizer spalin, który w swoich kotłach parowych na biomasę wykorzystuje firma Schmid Energy.

Dopiero po przeanalizowaniu tych wszystkich kryteriów można podjąć decyzję o powierzeniu produkcji kotła na biomasę odpowiedniemu wykonawcy, zyskując przy tym pewność, że cała instalacja będzie pracować bezawaryjnie i z optymalną wydajnością.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie