Kocioł do ogrzewania hali przemysłowej – czym się kierować przy wyborze?

Mariusz Siwko
12.04.2021

Przedsiębiorstwa posiadające własne hale przemysłowe zawsze muszą rozwiązać kwestię ogrzewania, która w tym przypadku jest szczególnie kłopotliwa. Powód? Oczywiście bardzo duża kubatura pomieszczenia (w szczególności chodzi o znaczną wysokość). Efektywne ogrzanie hali przemysłowej w celu zapewnienia komfortowych i bezpiecznych warunków pracy wymaga zastosowania odpowiedniego systemu grzewczego, którego sercem jest kocioł o dużej mocy. Przedsiębiorcy mają do wyboru wiele rozwiązań, ale które z nich będzie najlepsze? Podpowiadamy, czym trzeba się kierować przy doborze kotła do ogrzewania hali przemysłowej.

Dostępność kotłowni

Pierwszą rzeczą do sprawdzenia jest to, czy do hali przemysłowej przynależy pomieszczenie mogące zostać zaadaptowane na kotłownię. W wielu zakładach nie ma takiej możliwości, co skutkuje koniecznością doprowadzania energii grzewczej rurociągami z często znacznie oddalonych budynków.

W takiej sytuacji warto jednak pomyśleć o zastosowaniu kotłowni kontenerowej, umieszczonej tuż przy hali przemysłowej. Eliminuje to ryzyko dużych strat ciepła, a jednocześnie ogranicza koszty zrealizowania inwestycji.

Kotłownie kontenerowe mogą być wynajmowane lub posadowione na stałe oraz zasilane różnymi rodzajami paliw – w ostatnich latach znacząco rośnie zainteresowanie kotłowniami biomasowymi.

Powierzchnia hali przemysłowej

Ten parametr ma wpływ przede wszystkim na wybór kotła o określonej mocy. Zwyczajowo w halach przemysłowych o powierzchni do około 800 metrów kwadratowych stosuje się kotły o mocy około 80 kW, jednak duży wpływ na ostateczną decyzję ma również sprawność urządzenia grzewczego.

Aby nie musieć inwestować w zbyt duży kocioł przemysłowy warto postawić na urządzenie o możliwie jak najwyższej sprawności, nawet powyżej 90%. Dobrze będzie również pomyśleć o zastosowaniu rozwiązań pozwalających zmaksymalizować wykorzystanie energii, jak układ recyrkulacji spalin.

Preferowany rodzaj paliwa

Warto się dobrze zastanowić nad tym, do jakiego paliwa będziemy mieć najłatwiejszy dostęp, pod uwagę biorąc również koszty jego zakupu. Obecnie decydowanie się na ogrzewanie węglowe jest mało rozsądne z uwagi na uciążliwość eksploatacji kotłowni, ale też względy ekologiczne i bardzo prawdopodobne wprowadzenie zakazu spalania węgla w instalacjach przemysłowych.

Dobrym pomysłem będzie natomiast postawienie na ekologiczne, odnawialne źródła energii. Pompa ciepła czy kocioł elektryczny z buforem i instalacją fotowoltaiczną to niestety bardzo droga inwestycja. Ciekawym wyborem będzie natomiast kocioł przemysłowy na biomasę drzewną (np. zasilany zrębkami drzewnymi), który jest nie tylko przyjazny środowisku, ale też tani i niekłopotliwy w eksploatacji. Warunek jest jeden: musimy mieć łatwy dostęp do dobrej jakościowo biomasy w rozsądnej cenie – największe koszty generuje tutaj transport oraz magazynowanie paliwa, do czego powinno się wykorzystywać podziemne silosy.

Pamiętajmy, że wybór konkretnego systemu grzewczego do hali przemysłowej będzie mieć kluczowy wpływ na długoterminowe koszty i uciążliwość eksploatacji źródła ciepła. Do sprawy trzeba więc podejść analitycznie, bardzo dokładnie przemyśleć swoją decyzję, najlepiej wspierając się tutaj wskazówkami ekspertów, w tym projektantów i doświadczonych wykonawców kotłowni przemysłowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie