Ekonomiczne i ekologiczne ogrzewanie dużych obiektów

Marek Szydełko
13.08.2020

Duże obiekty, nie tylko przemysłowe, ale też użyteczności publicznej, zawsze stawiają ogromne wyzwanie przed projektantem i wykonawcą instalacji grzewczej. Nadrzędnym celem jest zapewnienie maksymalnej efektywności energetycznej. Ponadto właściciele takich obiektów zawsze oczekują dużej sprawności, w tym możliwości natychmiastowego uzyskania komfortowej temperatury (np. w sytuacji, gdy ogrzewanie na noc jest wyłączane). Obecnie ważnymi kryteriami są również ekonomia oraz ekologia. Wybierając konkretny system ogrzewania dla dużego obiektu nie można bagatelizować tych aspektów, ponieważ będą one miały istotny wpływ zarówno na koszty eksploatacji, jak i bezpieczeństwo użytkowników obiektu oraz wizerunek jego właściciela.

Ekonomiczne ogrzewanie dużego obiektu: szeroki wybór rozwiązań

Jeszcze kilkanaście lat temu słowo „ekonomiczne” występowało w parze właściwie tylko z ogrzewaniem węglowym. To paliwo uchodziło (i nadal uchodzi) za najtańszy sposób na ogrzanie dużych powierzchni. Problem z węglem polega jednak na tym, że jego ceny od lat utrzymują się na dość wysokim poziomie, są bardzo podatne na wahania rynkowe, a poza tym trudno byłoby zaliczyć to paliwo do kategorii komfortowych w użytkowaniu.

Podajmy tutaj prosty przykład szkół gminnych. Zdecydowana większość obiektów wybudowanych jeszcze w poprzednim ustroju korzysta z kotłowni węglowych. Ich eksploatacja jest bardzo kosztowna, a przy tym przestaje być bezpieczna z uwagi na powtarzające się awarie. Taka kotłownia wymaga regularnej obsługi, nierzadko nawet zatrudnienia palacza – z uwagi na brak systemu automatycznego podawania paliwa.

Szkoły są o tyle dobrym przykładem, że to właśnie one należą do grupy największych beneficjentów transformacji energetycznej. Samorządy – chcą czy nie chcą – muszą inwestować w modernizację leciwych kotłowni szkolnych, dbając zarówno o interes ekonomiczny gminy, jak i o bezpieczeństwo oraz komfort uczniów.

W ostatnich latach błyskawicznie na popularności zyskują nowoczesne systemy grzewcze, które gwarantują utrzymanie relatywnie niskich kosztów eksploatacji, a przy tym są właściwie bezobsługowe. Mamy tutaj na myśli nie tylko system dystrybucji ciepła komunalnego (nie każdy obiekt można podłączyć do sieci), ale przede wszystkim kotłownie zasilane biomasą czy nawet – to rzadki, ale bardzo interesujący wariant – ogrzewanie elektryczne czerpiące energię odnawialną z np. instalacji fotowoltaicznej.

Ekologia: temat, którego nie można zlekceważyć

Każda współcześnie projektowana i realizowana inwestycja grzewcza musi spełniać rygorystyczne normy odnośnie do ograniczania emisji szkodliwych spalin. Jest to w naszym wspólnym interesie – każdy przecież doświadcza zjawiska smogu. Co prawda duże obiekty wcale nie są głównym generatorem tego problemu, ale ich właściciele mogą i powinni świecić tutaj przykładem.

Czy można w ogóle połączyć ekologię i ekonomię? Zdecydowanie tak. I od razu uspokajamy: to wcale nie wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Istnieją rozwiązania, które z jednej strony pozwalają na utrzymanie niskich kosztów eksploatacji systemu grzewczego, a z drugiej gwarantują, że obiekt nie będzie pełnić funkcji truciciela. Klasycznym przykładem będzie tutaj kotłownia biomasowa, ale też gazowa czy w ostateczności węglowa, natomiast zbudowana w oparciu o kocioł najwyższej klasy ekologicznej.

Wybierając system grzewczy dla dużego obiektu nie można oczywiście zapominać, że koszt eksploatacji instalacji nie kończy się tylko na zakupie paliwa. To także wszelkie wydatki poboczne, jak chociażby serwis, usuwanie awarii, obsługa przez pracownika, przeróbki architektoniczne itd. Projektanci kotłowni muszą to wszystko uwzględnić, aby nie okazało się później, że inwestor może i jest eko, ale jednocześnie płaci za to bardzo wysoką cenę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie