Rynek deweloperski w ostatnich latach przeżywa ponowny rozkwit. Polacy kupują jednak nie tylko mieszkania, ale także domy jednorodzinne i szeregowe, najczęściej zlokalizowane na obrzeżach aglomeracji. Nie zawsze jest tam dostęp do sieci ciepłowniczej czy gazowej. Dlatego deweloperzy są zmuszeni do szukania innych rozwiązań. W tym poradniku podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze instalacji grzewczej dla osiedla domków jednorodzinnych.
Kluczowym kryterium wyboru instalacji powinna być łatwość obsługi. W przypadku inwestycji deweloperskich zwykle jest tak, że to wykonawca przez pierwsze lata odpowiada za uruchomienie i serwisowanie kotłowni. Z punktu widzenia interesu dewelopera niezwykle ważne jest więc, aby instalacja była praktycznie bezobsługowa, a więc w pełni zautomatyzowana.
Nie musi się to wcale wiązać z koniecznością wyboru kotła gazowego czy pompy ciepła dużej mocy. Ten warunek spełniają także nowoczesne instalacje zasilane biomasą.
Ludzie wyprowadzają się poza centrum miasta nie tylko dlatego, żeby zaoszczędzić na zakupie nieruchomości. Liczy się też dla nich bliskość natury. Nikt nie byłby zadowolony, gdyby kupił piękny dom na osiedlu deweloperskim i każdego zimowego dnia musiał wąchać odór spalanego węgla. Mamy przecież XXI wiek!
Dlatego drugim, ale równie ważnym kryterium wyboru instalacji grzewczej, powinna być ekologiczność danego rozwiązania. Rolą dewelopera jest zapewnienie mieszkańcom czystego powietrza, a więc należy postawić na paliwo przyjazne środowisku naturalnemu, niegenerujące nadmiernych spalin i nieprzyjemnych zapachów.
To oczywiste, że mieszkańcy osiedla domków jednorodzinnych chcą płacić jak najmniej za ogrzewanie. Jeśli będzie inaczej, winą obarczą dewelopera, co może się skończyć lawiną pretensji. Tanie źródło ciepła to nie tylko kocioł węglowy, ale też zasilany biomasą. Mało tego: jest to wybór przyszłościowy, ponieważ w kolejnych latach możemy się spodziewać gwałtownych podwyżek cen tradycyjnych nośników energii, na co biomasa jest mniej podatna.
W sytuacji, gdy całe osiedle domów jednorodzinnych ma być zasilane przez jedno urządzenie, niezwykle ważny jest jego prawidłowy dobór. To już zadanie dla fachowców, którzy powinni uwzględnić mnóstwo szczegółów: od zapotrzebowania energetycznego budynków, aż po ewentualne wykorzystanie alternatywnych źródeł energii (chociażby fotowoltaiki).
Zbyt mała instalacja będzie przyczyną wiecznych problemów (niedogrzanie budynków), z kolei zbyt duża będzie się wiązać z niepotrzebnymi kosztami zarówno na etapie wykonawstwa, jak i późniejszej eksploatacji.
Co z lokalizacją kotłowni? To najmniejszy problem. Wykonawcy instalacji grzewczych proponują m.in. kotłownie kontenerowe, które są idealnym rozwiązaniem dla osiedli domków jednorodzinnych – deweloper nie ponosi bowiem kosztu budowy kolejnego obiektu, a ponadto taką kotłownię można łatwo usunąć w razie przyłączenie osiedla do sieci ciepłowniczej.