Systemowa realizacja kotłowni przemysłowej w praktyce

Mateusz Rąbalski
16.03.2020

Kotłownia przemysłowa jest skomplikowanym środowiskiem, od którego wymaga się trzech podstawowych rzeczy: niskich kosztów użytkowania, wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz stałej dostępności, czyli pisząc prościej – niezawodności. Jeśli którykolwiek z tych elementów zawodzi, kotłownia przestaje spełniać oczekiwania właściciela i może być nawet źródłem niekończących się problemów. Najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia takiego scenariusza jest zdecydowanie się na systemową realizację kotłowni przemysłowej. Na czym to polega? Dlaczego warto? To wyjaśniamy w naszym artykule.

Czym jest systemowa realizacja kotłowni przemysłowej?

Nietrudno się domyślić, że chodzi tutaj o realizację inwestycji w sposób kompleksowy, od początku do końca uwzględniający specyfikę danego obiektu oraz wymagania inwestora. Czyli: nie używamy tutaj gotowych rozwiązań, które można dopasować do dowolnego budynku. Systemowa realizacja nie zakłada stosowania uniwersalnych elementów montażowych, a tym bardziej kotła. Wszystko musi zostać dobrane wyłącznie z myślą o tej jednej, konkretnej inwestycji.

Co oczywiste na rynku nie ma zbyt wielu firm, które mogłyby zaoferować rzeczywiście systemową realizację kotłowni przemysłowej. Wynika to głównie z tego, że wymaga się tutaj nie tylko wykonania projektu i przeprowadzenia prac instalacyjnych, ale także wyprodukowania samego kotła oraz armatury na specjalne zamówienie zleceniodawcy. Wszystkie te elementy powinny pochodzić od jednego producenta.

Prześledźmy zatem, jak w praktyce wygląda proces systemowej realizacji kotłowni przemysłowej.

Doradztwo

Na tym etapie wykonawca projektu dokładnie wysłuchuje klienta, zapisuje jego oczekiwania i na tej podstawie proponuje pierwsze rozwiązania. Jest to bardzo ważna część całego procesu realizacji, ponieważ bardzo często okazuje się, że pierwotne założenia, jakie miał w głowie inwestor, nie mogą zostać wcielone w życie z uwagi na np. przeszkody infrastrukturalne, które wykryje specjalista. Konieczne jest również uwzględnienie obowiązujących w Polsce przepisów dotyczących chociażby ochrony środowiska i bezpieczeństwa użytkowania instalacji wytwarzających energię.

Projektowanie

Nie ma mowy o systemowej realizacji kotłowni przemysłowej bez wykonania jej indywidualnego projektu. Uwzględnia on technologie, jakie mają zostać wykorzystane w kotłowni (np. kocioł grzewczy zasilany biomasą czy wytwarzający parę), a także bierze pod uwagę efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Na etapie przygotowywania projektu w rzeczywistości decyduje się to, czy kotłownia będzie pracować niezawodnie, funkcjonalnie i oszczędnie, a także czy zostanie perfekcyjnie dopasowana do potrzeb inwestora.

Wykonawstwo

Budowa instalacji na potrzeby kotłowni przemysłowej w głównej mierze przebiega w zakładzie producenta, który wykonuje sam kocioł, jak również całą niezbędną armaturę na indywidualne zamówienie klienta. Następnie elementy kotłowni muszą zostać przetransportowane w docelowe miejsce i zainstalowane przez wykwalifikowanych fachowców. Tutaj ujawnia się istotna zaleta systemowej realizacji kotłowni, czyli duża oszczędność czasu. Ponieważ instalacja została zaprojektowana i wykonana indywidualnie, montaż przebiega znacznie szybciej. Po zakończeniu robót można przeprowadzić próbne uruchomienie i sprawdzić, czy kotłownia pracuje w optymalnym zakresie wydajności.

Serwisowanie

Nieodłącznym elementem usługi systemowej jest objęcie całej instalacji gwarancją oraz oczywiście profesjonalnym serwisem. Firma odpowiedzialna za wykonanie kotłowni przemysłowej powinna zapewnić klientowi regularną obsługę kotła oraz zagwarantować szybką reakcję na zgłoszenie o awarii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie