Wszystko, co warto wiedzieć o naziemnej instalacji fotowoltaicznej

Krzysztof Jagielski
25.01.2018

Większości z nas fotowoltaika kojarzy się z dużą liczbą paneli umiejscowionych na dachu budynku. Tymczasem nie jest to jedyny sposób budowy tzw. farmy fotowoltaicznej. Na zachodzie Europy, przede wszystkim w Niemczech, bardzo popularne są naziemne instalacje fotowoltaiczne, które jednak w naszym kraju cieszą się znacznie mniejszym zainteresowaniem inwestorów. Po części wynika to z niewiedzy i obaw o efektywność energetyczną systemu. W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat naziemnych instalacji fotowoltaicznych.

Czasami to lepsze rozwiązanie

Instalację naziemną wykonuje się wtedy, gdy umiejscowienie paneli na dachu budynku jest technicznie niemożliwe lub niekorzystne z punktu widzenia efektywności. Może się zdarzyć, że dach jest mocno zacieniony, bo dom otaczają wysokie budynki czy drzewa. Wówczas rozsądniej jest zdecydować się na system naziemny.

Koszt instalacji

Z reguły instalacja naziemna jest nieco droższa niż ta dachowa. Dlaczego? Ponieważ dochodzi koszt wykonania podpór pod mocowanie paneli. W przypadku dużej farmy fotowoltaicznej, niezbędne może być wybudowanie sporego fundamentu, co w oczywisty sposób podnosi cenę wykonawstwa. Ponadto prawidłowe skierowanie paneli (pod odpowiednim kątem) może wymagać zastosowania większej liczby elementów montażowych.

Pozwolenie na budowę

W przypadku naziemnej instalacji fotowoltaicznej o mocy do 40 kW, inwestor nie ma obowiązku występowania o pozwolenie na budowę. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy niezbędne jest wykonanie stałego fundamentu pod montaż instalacji. Wówczas niezbędne jest dokonanie zgłoszenia – formalności najlepiej jest zlecić firmie, która zajmuje się kompleksowym wykonaniem farmy fotowoltaicznej.

Zalety naziemnej instalacji

Największą zaletą jest to, że taka instalacja pozwala czerpać wymierne korzyści z fotowoltaiki inwestorom, którzy nie mają technicznych możliwości umiejscowienia paneli na dachu. Dzięki temu nie muszą rezygnować z tego rozwiązania, dzięki któremu oszczędzą ogromne kwoty na energii elektrycznej.

Zaletą jest też bardzo łatwe i bezpieczne czyszczenie paneli – nie trzeba wynajmować ekipy alpinistycznej. Dochodzi do tego ułatwiona konserwacja instalacji, co powinno przełożyć się na niższy koszt obsługi serwisowej.

Panele fotowoltaiczne umiejscowione na ziemi można też idealnie skierować do słońca, a po zastosowaniu systemu śledzenia można mieć pewność, że panele zawsze obracają się tak, by czerpać i produkować jak najwięcej energii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie