Najważniejsze podzespoły kotła przemysłowego na biomasę

Mariusz Siwko
18.08.2021

Kotły dużej mocy na biomasę stanowią dziś bardzo atrakcyjną alternatywę nie tylko dla kotłów węglowych, ale też gazowych. Zwłaszcza dla firm, które szukają długofalowych oszczędności, a przy tym chcą być eko i zyskać na tym wizerunkowo. Dostęp do biomasy jest bardzo dobry, a jej ceny zachowują się stabilnie, stąd naturalne jest, że rośnie zainteresowanie nowoczesnymi kotłami przystosowanymi do spalania paliw organicznych. Współczesne konstrukcje charakteryzują się bardzo wysoką jakością wykonania oraz znacznym stopniem zaawansowania technologicznego. Najważniejsze podzespoły wchodzące w skład kotła przemysłowego na biomasę omawiamy w naszym artykule.

Komora spalania

Wykonuje się ją ze stali ogniotrwałej. Komory spalania w kotłach biomasowych szybko osiągają wysoką temperaturę, co usprawnia proces spalania paliwa oraz niweluje ilość produkowanych spalin.

Śluza obrotowa

Jej zadaniem jest zapewnienie precyzyjnego dozowania biomasy do komory, a także uszczelnienie połączenia zbiornika i podajnika paliwa.

Zapalarka

Niezbędny element współczesnych kotłów biomasowych, który umożliwia praktycznie całkowite zautomatyzowanie pracy urządzenia. Zapalarka dba o zapłon podawanego paliwa.

Turbulatory

Odpowiadają za zmniejszenie prędkości wypływu spalin, co przekłada się na wyższą efektywność procesu wymiany ciepła. Ich dodatkowym zadaniem jest oczyszczanie wymiennika z osadzających się pyłów.

Podajnik ślimakowy

Działa na zasadzie śruby, która podaje odpowiednią ilość paliwa przez śluzę. Podajnik również jest elementem automatyzującym pracę kotła biomasowego – dzięki niemu nie ma potrzeby ręcznego załadunku, a jedyne, co trzeba robić, to uzupełniać ilość biomasy w zbiorniku (najczęściej w podziemnym silosie lub sąsiednim pomieszczeniu).

System automatycznego odpopielania

Zaletą biomasy, zwłaszcza suchej biomasy drzewnej, jest to, że z jej spalania powstaje stosunkowo niewiele popiołu (który stanowi też cenny nawóz). Dzięki temu nie ma potrzeby częstego usuwania popiołu, a nawet gdyby, to we współczesnych kotłach i tak stosuje się systemy automatycznego odpopielania. To sprawia, że kocioł staje się praktycznie bezobsługowy - twierdzi specjalista Schmid Polska.

Sonda lambda

Znajduje się w wylocie spalin, a jej zadaniem jest kontrolowanie zawartości tlenu w uwalnianych spalinach, co pozwala automatyce kotła optymalizować proces spalania w zależności od parametrów konkretnego paliwa – przede wszystkim jego wilgotności. Ma to ogromny wpływ na ekologiczny charakter pracy kotła biomasowego.

Warto także wspomnieć o sondzie spalin, która monitoruje zapłon spalin i bierze udział w zarządzaniu mocą kotła (m.in. chroni przed niekontrolowanym wzrostem temperatury spalania, co jest bardzo ważne w przypadku suchej biomasy).

Układ recyrkulacji spalin

Praktycznie niezbędny element nowoczesnego kotła przemysłowego na biomasę, który pozwala odzyskiwać część energii znajdującej się w spalinach, tym samym zwiększając sprawność urządzenia oraz ograniczając ilość gazów uwalnianych do atmosfery.

Omówiliśmy tylko wybrane podzespoły przemysłowych kotłów na biomasę, które oczywiście składają się ze znacznie większej liczby elementów. To pokazuje, jak ważne jest zainwestowanie w kocioł wysokiej klasy, który będzie pracować bezawaryjnie i nie wymagać od użytkownika żadnych uciążliwych czynności eksploatacyjnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie