Każde urządzenie grzewcze ma za zadanie przede wszystkim efektywnie, możliwie tanio i bezpiecznie zapewnić nam pożądaną ilość energii. Nie inaczej jest w przypadku kotłów na biomasę. Te jednak zostały tak udoskonalone, że w gruncie rzeczy przypominają komputery. Pełna automatyzacja całego procesu spalania, pozwala myśleć o wykorzystaniu zielonej energii, jako o naszej przyszłości. Warto zatem wiedzieć, jakie elementy wchodzą w skład kotła na biomasę i w co możemy go dodatkowo wyposażyć.
Wymiennik
To serce układu. W ofercie są kotły z wymiennikami płomieniówkowymi. Stosujemy duże drzwi, które pozwalają na szybkie czyszczenie wymiennika, bez ryzyka wychłodzenia wnętrza. Bezpieczeństwo pracy zapewnia z kolei dobra izolacja zewnętrzna oraz zabezpieczenie blachą.
Automatyczne czyszczenie płomieniówek
Problem „spieków" i zanieczyszczeń na palniku, znany jest każdemu posiadaczowi domowego kotła na pellet. W przypadku instalacji przemysłowych, jesteśmy w stanie zapewnić znaczne ograniczenie tego zjawiska. Kotły można wyposażyć w system automatycznego czyszczenia płomieniówek, dzięki czemu mechaniczne czyszczenie układu zostało ograniczone do absolutnego minimum.
Palenisko
W palenisku zachodzi cały proces spalania biomasy. Dlatego tak ważne jest jego prawidłowe, solidne wykonanie. Straty cieplne eliminuje zastosowanie ogniotrwałego obmurza, które dodatkowo stabilizuje cały proces spalania biopaliwa. Dostęp do paleniska zapewniają drzwiczki rewizyjne, a dla wygody użytkownika, w pobliżu znajdują się czujniki wskazujące aktualną temperaturę spalania.
Ruszt ruchomy
To bardzo wygodne rozwiązanie. Ruchomy ruszt powoduje, że podczas spalania, paliwo przesuwa się wzdłuż rusztu, dzięki czemu popiół trafia bezpośrednio do gardzieli zasypowej. Wszystkim steruje siłownik hydrauliczny, zasilany ze stacji rusztu. W skład ruchomego rusztu wchodzą żeliwne rusztowiny z dużą zawartością chromu, co znacznie podnosi trwałość układu.
Podmuch powietrza
Proces spalania wymaga odpowiedniej, bardzo dużej ilości powietrza. Dlatego tak ważne jest, aby układ je dostarczający, działał sprawnie i bezawaryjnie. W kotłach wysokiej klasy, powietrze dostarczane jest wielostrefową instalacją podmuchową. Sam podmuch tworzą wentylatory wyposażone w falowniki - konstrukcja zawiera osobne wentylatory dla powietrza wtórnego i pierwotnego.
Recyrkulacja spalin
Kolejna bardzo przydatna opcja. Dzięki niej spaliny częściowo wracają do komory. Ich ilość jest automatycznie regulowana, co pozwala na kontrolowanie temperatury spalin. To ważne, bo zbyt wysoka temperatura może bardzo niekorzystnie wpłynąć na proces spalania biomasy.
Multicyklon
Podczas spalania biomasy powstaje popiół, a także sadza. Nowoczesne kotły znakomicie radzą sobie z ich usuwaniem. Pomaga w tym multicyklon. Dzięki połączeniu wielu mniejszych cyklonów, cząsteczki pyłu są oddzielane z bardzo dużą dokładnością i ostatecznie trafiają np. do wanny z wodą. Ta metoda zwiększa skuteczność odpylania o 90 procent.
Wentylator spalin
Odpowiednie odprowadzanie spalin z układu jest niezbędne, aby proces spalania biomasy przebiegał skutecznie i ekologicznie. W tym pomaga wentylator wyciągowy, który odprowadza spaliny poprzez kanały spalinowe.
Wszystkie wymienione elementy znacząco podnoszą bezpieczeństwo i wygodę użytkowania kotłów na biomasę. Choć niektóre z nich dostępne są jako opcja, warto w nie zainwestować już na etapie projektowania kotłowni.