Charakterystyka przemysłowych kotłów biomasowych, czyli najważniejsze fakty na temat tej technologii

Mateusz Nowak
17.12.2020

Przemysłowe kotły biomasowe jeszcze do niedawna były kojarzone praktycznie tylko z wielkimi instalacjami w zakładach energetycznych. Obecnie jednak coraz częściej stosuje się je czy to do zasilania w energię cieplną budynków użyteczności publicznej, hoteli, centrów SPA, czy nawet prywatnych firm. Popularyzacja tej technologii jest ściśle związana z korzystną charakterystyką przemysłowych kotłów na biomasę. Podstawowe fakty na ich temat, najistotniejsze z punktu widzenia użytkownika końcowego, opisujemy w naszym artykule.

Ekologiczność

Jednym z kluczowych kryteriów wyboru systemu grzewczego jest dziś to, czy nie ma on negatywnego wpływu na stan środowiska naturalnego. Chodzi tutaj przede wszystkim o przyczynianie się do zjawiska smogu, które stanowi ogromny problem na terytorium naszego kraju. Nic dziwnego, że inwestorzy zmuszeni do wymiany źródła ciepła bardzo często stawiają właśnie na kocioł przemysłowy na biomasę.

Efektem spalania biomasy jest przede wszystkim para wodna, która oczywiście jest obojętna dla atmosfery. Sama biomasa natomiast jest paliwem w pełni odnawialnym. Dlatego takie instalacje traktuje się niemal na równi z technologiami OZE i zalicza do kategorii tych, które pozwalają ograniczać emisję szkodliwych gazów.

Niskie koszty eksploatacji

Ekologia ekologią, ale prywatni inwestorzy muszą też zwracać uwagę na aspekt ekonomiczny. Również pod tym względem przemysłowy kocioł na biomasę jest bardzo interesującym rozwiązaniem. Biomasa, na przykład zrębki, trociny, pellet czy drewno kawałkowane jest powszechnie dostępna w naszym kraju i relatywnie tania – zwłaszcza, jeśli nie musimy jej zamawiać z odległych zakątków Polski.

Wysoka wydajność

Współczesne przemysłowe kotły na biomasę imponują wydajnością, znacząco wyprzedzając pod tym względem kotły na inne paliwa stałe, w tym oczywiście węgiel. Nowoczesne konstrukcje renomowanych firm potrafią osiągnąć sprawność na poziomie grubo ponad 90%, choć pamiętajmy, że duży wpływ na ten parametr ma także jakość samej biomasy (dlatego nie należy oszczędzać na jej zakupie).

Bezobsługowość

Wciąż pokutuje przekonanie, że przemysłowe kotły na biomasę są dość kłopotliwe w eksploatacji z uwagi na konieczność ręcznego załadunku paliwa czy częstego odpopielania. Nic z tych rzeczy. Nowoczesne konstrukcje są już wyposażone w automatyczne podajniki paliwa i nawet systemy odpopielania, dzięki czemu taki kocioł jest praktycznie bezobsługowy, a na pewno nie bardziej uciążliwy w obsłudze od np. kotła olejowego – o wiele droższego w eksploatacji.

Przystosowanie do polskiego rynku paliwowego

Nie ma przypadku w tym, że przemysłowe kotły na biomasę są tak popularne właśnie w naszym kraju. Mamy jedne z największych w Europie zasobów zielonego paliwa, przede wszystkim produktów ubocznych produkcji drzewnej. Rośnie zainteresowanie uprawą wierzby energetycznej, wielu gospodarzy decyduje się również sprzedawać płody rolne (głównie owies) na cele opałowe, bo to im się po prostu bardziej opłaca. Szkoda byłoby zmarnować ten potencjał, zwłaszcza w kontekście wyczerpujących się zasobów paliw konwencjonalnych.

Charakterystyka przemysłowych kotłów na biomasę jest zatem bardzo atrakcyjna z punktu widzenia posiadacza instalacji opartej na tej technologii. To w głównej mierze decyduje o rosnącym udziale kotłów biomasowych w polskim rynku energetycznym.

Dziękujemy za konsultacje firmie Schmid Polska, producentowi kotłowni na biomasę https://schmidenergy.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie