Kocioł na biomasę z podajnikiem: wygoda przede wszystkim!

Mariusz Siwko
17.08.2018

Kotły na biomasę nie są już uznawane za „fanaberię”. Stały się pełnoprawnym elementem oferty instalacji grzewczych. Rosnące koszty produkcji energii oraz rosnące trudności z pozyskiwaniem paliw kopalnych sprawiają, że coraz więcej firm i osób prywatnych rozważa zainwestowanie w tę technologię. To bardzo rozsądne podejście. Wbrew obiegowej opinii, kocioł na biomasę nie jest kłopotliwy w eksploatacji. Szczególnie taki z podajnikiem.

Co zmienia zastosowanie podajnika?

Podajnik pełni bardzo ważną funkcję w konstrukcji kotła zasilanego biomasą. Dzięki niemu eliminujemy konieczność stałego monitorowania, czy urządzenie ma paliwo niezbędne do pracy. Można więc obrazowo opisać, że podajnik zastępuje tradycyjnego „palacza”.

Zadaniem podajnika jest dozowanie paliwa do komory spalania w takiej ilości, jaka jest niezbędna do zapewnienia kotłowi optymalnych warunków pracy, zgodnie z zadanymi parametrami. Podajnik całkowicie automatyzuje działanie urządzenia, odciąża użytkownika i pozwala mu w pełni cieszyć się oszczędnościami z tytułu eksploatacji kotła np. na zrębki.

Niezbędny element w dużych instalacjach

O ile można sobie wyobrazić relatywnie komfortowe eksploatowanie kotła na biomasę bez podajnika w warunkach domowych, o tyle jest to praktycznie niemożliwe w przypadku instalacji przemysłowych lub systemach ciepłowniczych. W tych przypadkach niezbędne jest zapewnienie stałego i często intensywnego podawania paliwa do komory paleniskowej kotła. Stosowanie automatycznego podajnika paliwa ma też inne zalety, jak np. precyzyjne dozowanie paliwa w reakcji na zmiany zapotrzebowania na energię oraz utrzymywanie emisji na stałym poziomie. W przypadku kotłów większych mocy, stosowanie automatycznego podawania paliwa jest koniecznością.  

Właśnie dlatego podajnik jest dziś traktowany w kategorii obligatoryjnego elementu kotła na biomasę stosowanego w dużej instalacji, np. przemysłowej. Każdy profesjonalny projektant i wykonawca musi uwzględniać  potrzebę stosowania automatycznego podajnika oraz dopasować układ podawania paliwa do konkretnych  warunków eksploatacyjnych (np. rodzaju stosowanego paliwa), czy do wielkości i wydajności kotłowni.

Sposób na wyraźne oszczędności

Podajnik pełni jeszcze jedną, bardzo istotną funkcję w nowoczesnej kotłowni zasilanej biomasą. Otóż dzięki niemu można liczyć na dodatkowe oszczędności z tytułu eksploatacji kotła. Jak to możliwe?

Po pierwsze: nowoczesny, zaawansowany podajnik o wiele precyzyjniej dawkuje paliwo do komory spalania. Pisząc najprościej: automatyka dba o to, by kocioł zużywał tylko tyle biomasy, ile potrzeba do utrzymania zadanej temperatury.

Po drugie: podajnik pobiera biomasę z zasobnika, który w instalacjach przemysłowych może mieć dużą pojemność. Dzięki temu właściciel kotła ma możliwość zakupu odpowiedniej ilości paliwa w okresie, gdy jego cena jest najniższa. Oszczędza na transporcie, rozładunku oraz kosztach pracy.

Kocioł na biomasę wyposażony w podajnik to zdecydowanie najwygodniejsze i najbardziej efektywne rozwiązanie, które można polecić wszystkim inwestorom szykującym się do rozbudowy lub modernizacji swojej instalacji grzewczej. Warto dodać, że podajniki mogą współpracować z szerokim spektrum biomasy, w tym zrębkami czy pelletem. Dodatkowy koszt tego rozwiązania zostanie szybko zrównoważony oszczędnościami i znacznie wyższym komfortem eksploatacji.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie