Praktyczne zastosowanie różnych kotłów na biomasę

Antoni Kwapisz
17.12.2018

Jeszcze kilkanaście lat temu biomasę nazywano paliwem przyszłości. Dziś jesteśmy w takim momencie historii, gdy zwyczajnie musimy zacząć ją szerzej wykorzystywać w krajowej energetyce. Biomasa jest jedyną sensowną alternatywą dla paliw kopalnych. To także dostępne na wyciągnięcie ręki rozwiązanie problemu zanieczyszczenia powietrza. Na szczęście również w Polsce coraz częściej inwestuje się w instalacje zbudowane w oparciu o przemysłowe kotły na biomasę. Ich praktyczne zastosowanie w gospodarce jest bardzo szerokie. Kilka przykładów wymieniamy w naszym artykule.

Kotły na biomasę dużej mocy

Mamy tutaj na myśli urządzenia o mocy od około 150 kW, które są stosowane w instalacjach przemysłowych. Najczęściej wybór sprowadza się do kotłów z rusztem ruchomym lub stałym. Te pierwsze mają tę zaletę, że dzięki zastosowaniu ruchomego rusztu, biomasa podawana przez sztoker jest płynnie przesuwana przez całą długość paleniska. Ma to pozytywny wpływ na sprawność urządzenia oraz znacząco ogranicza zakres obsługi kotła.

Kotły na biomasę dużej mocy (spotykane są urządzenia o mocy przekraczającej 6000 kW) stosuje się w:

  • Elektrowniach;
  • Gospodarstwach rolnych;
  • Przetwórniach drzewnych;
  • Zakładach produkujących meble;
  • Obiektach użyteczności publicznej;
  • Hotelach, centrach SPA;
  • Szkołach;
  • Budynkach wielorodzinnych;

Pisząc krótko: wszędzie, gdzie wymagane są nieprzerwane dostawy energii cieplnej, a także zwraca się uwagę na koszt jej wyprodukowania. Ogromną zaletą przemysłowych kotłów na biomasę jest fakt, że współpracują one z praktycznie dowolnym rodzajem zielonego paliwa. Przykładowo: kocioł z rusztem ruchomym UTSR Schmid Energy jest przystosowany do spalania nawet świeżej zrębki drzewnej o wilgotności na poziomie 60%.

Kotły na biomasę dużej mocy mogą być wykorzystywane także do zaopatrywania budynków w ciepłą wodę użytkową.

Kotły na pellet

Są bardzo popularne wśród użytkowników indywidualnych, którzy od lat widzą w nich czystszą, mniej uciążliwą i tańszą alternatywę dla kotłów węglowych. Urządzenia dużej mocy (180-900 kW) stosuje się jednak także w przemyśle.

Kotły zasilane pelletem zaopatrują budynki mieszkalne i osiedla domków w energię cieplną oraz ciepłą wodę użytkową. Coraz częściej opiera się na nich także instalacje hotelowe czy funkcjonujące w budynkach użyteczności publicznej (np. centra handlowe).

Zaletą kotłów pelletowych jest pełna automatyzacja ich pracy – urządzenia są wyposażane w układy samodzielnego odpopielania i czyszczenia, a pojemne zasobniki pozwalają praktycznie wyeliminować konieczność częstego uzupełniania opału.

Kotły parowe na biomasę

Tu mamy już do czynienia z bardzo zaawansowanymi urządzeniami, których zadaniem jest produkcja pary o wymaganej wydajności. Takie kotły są zasilane zrębkami drzewnymi o wilgotności nieprzekraczającej 50% - chodzi o to, aby zagwarantować wysoką i stałą temperaturę w komorze paleniskowej. Dodatkowo kocioł wyposaża się w wymiennik ciepła oraz ekonomizer spalin, który częściowo rozwiązuje problem tracenia energii zawartej w gorących spalinach.

Kotły parowe na biomasę znajdują zastosowanie w szeroko pojętym przemyśle. Wykorzystuje się je chociażby w zakładach farmaceutycznych, hotelach, pralniach, dużych kuchniach, szpitalach, a także we wszelkich obiektach, w których para stanowi czynnik grzewczy.

Oczywiście nie zapominamy, że kotły na biomasę służą nie tylko celom grzewczym. Wydajne konstrukcje mogą również stanowić element instalacji produkującej energię elektryczną w ramach tzw. kogeneracji.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie