Używany kocioł biomasowy: zakup bez ryzyka?

Piotr Kowalczyk
30.09.2019

Kotły biomasowe stały się już standardowym elementem polskiego krajobrazu energetycznego. Wykorzystuje się je w przemyśle, mniejszym biznesie, a także oczywiście w prywatnych kotłowniach. Spalanie biomasy to oszczędność dla portfela, korzyści dla środowiska i świetna alternatywa dla węgla oraz innych paliw stałych. Konstrukcje przemysłowe są jednak dość drogie, stąd obserwujemy stopniowy rozwój rynku używanych kotłów biomasowych. Czy taki zakup ma sens? Jak ograniczyć ewentualne ryzyko? Wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku.

Gdzie szukać ofert?

Używane kotły biomasowe nie są jeszcze powszechnie oferowane na portalach aukcyjnych czy ogłoszeń lokalnych. To specjalistyczne konstrukcje przeznaczone dla zdecydowanych klientów, którzy muszą mieć pewność, co i od kogo właściwie zamierzają kupić. Stąd oferty sprzedaży najczęściej pojawiają się na stronach internetowych producentów kotłów biomasowych.

Dobrze sprawdza się też poczta pantoflowa – instalatorzy często mają wiedzę na temat możliwości zakupu używanego kotła na biomasę w zadowalającym stanie, którą dzielą się ze swoimi klientami.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem używanego kotła na biomasę?

Tutaj standardowo rozpoczynamy od dokładnej analizy oferty sprzedaży. Już sama treść ogłoszenia może nam wiele powiedzieć na temat zarówno stanu urządzenia, jak i kompetencji sprzedawcy. Jeśli ogłoszenie jest lakoniczne, nie zawiera kluczowych informacji na temat kotła, nie ma żadnej wzmianki na temat stopnia wyeksploatowania urządzenia, to radzimy podejść do takiej oferty z dużą rezerwą.

Podstawową informacją, jaka powinna być zawarta w ogłoszeniu, jest moc nominalna kotła. W przypadku konstrukcji przemysłowych mówimy tutaj o mocach rzędu kilkuset kilowatów lub więcej. Jeśli nie wiemy, jaka moc będzie adekwatna do obsłużenia instalacji, należy to skonsultować z instalatorem lub sprzedawcą, o ile jest to producent kotłów mający odpowiednie kompetencje i doświadczenie.

Bardzo ważne jest oczywiście to, jakim rodzajem paliwa może być zasilany kocioł. Pamiętajmy, że kotły biomasowe współpracują z różnymi rodzajami biomasy i nie są pod tym względem uniwersalne. Na rynku kotłów używanych najczęściej spotyka się konstrukcje przystosowane do spalania zrębki drzewnej oraz drzewnych pozostałości poprodukcyjnych, jak wióry czy trociny.

Rada

Koniecznie trzeba dowiedzieć się, jaki jest dopuszczalny zakres wilgotności paliwa – jest to szczególnie ważne w przypadku zamiaru spalania świeżej zrębki drzewnej, która jest bardzo wilgotna.

Rok produkcji kotła jest mniej istotny niż jego stan techniczny. Sama informacja, że kocioł jest „w pełni sprawny” to za mało. Konieczne jest wcześniejsze zweryfikowanie kondycji urządzenia, w tym rusztu, działania automatyki, wymiennika ciepła, filtra multicyklonowego (jeśli jest zastosowany w kotle), podajnika i napędu, wentylatorów, układu automatycznego odpopielania rusztu i filtra. Jeśli kocioł sprzedaje firma, powinna udzielić gwarancji na sprawność wszystkich tych elementów.

Najbezpieczniej jest kupić kocioł z usługą montażu

Używane kotły biomasowe do zastosowań przemysłowych z reguły są oferowane przez firmy, które zajmują się produkcją takich konstrukcji. Zakup z tego źródła jest obarczony znacznie mniejszym ryzykiem, o ile oczywiście kocioł przeszedł wnikliwy przegląd, był na bieżąco serwisowany oraz sprzedający wie wszystko na temat warunków jego eksploatacji.

Decydując się na taki zakup zawsze warto wybrać usługę kompleksową, czyli dostarczenie, montaż oraz uruchomienie kotła w miejscu docelowym. Minimalizuje to niebezpieczeństwo, że w przypadku wystąpienia jakiejś awarii sprzedawca oraz instalator będzie się nawzajem przerzucać odpowiedzialnością.

Dodatkowo firma sprzedająca kocioł może (o ile ma takie kompetencje) zaoferować opracowanie koncepcji i szkicu instalacji urządzenia w nowej kotłowni, zadbać o zabezpieczenia przeciwpożarowe kotła, zamontować układ wygarniania paliwa z magazynu czy podawania biomasy do kotła.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie