Kotłownia zasilana biomasą: idealny wybór dla gospodarstwa rolnego

Antoni Kwapisz
25.02.2020

Prowadzenie sporego gospodarstwa rolnego w zasadzie nie różni się od zarządzania prężnie działającym przedsiębiorstwem. Gospodarz musi optymalizować koszty, walczyć o zwiększanie przychodów, unowocześniać zaplecze techniczne i oczywiście stale doglądać „interesu”. W polskich warunkach klimatycznych niezbędnym elementem wyposażenia gospodarstwa jest kotłownia, która musi zasilać w energię cieplną np. szklarnie, chlewnie czy obory. To potrafi generować wysokie koszty, a przy tym znacząco obciąża gospodarza z uwagi na konieczność obsługi i nadzorowania instalacji. Nieprzypadkowo więc w Polsce coraz więcej gospodarstw przechodzi na kotłownie zasilane biomasą. Jakie można dzięki temu osiągnąć korzyści? Zapraszamy do lektury.

Łatwy dostęp do paliwa grzewczego

Kotłownia biomasowa jest wręcz naturalnym wyborem dla gospodarstwa rolnego, które należy do kategorii przedsiębiorstw praktycznie samowystarczalnych pod względem zaspokajania zapotrzebowania na paliwo. Produkuje bowiem biomasę we własnym zakresie – pośrednio lub bezpośrednio. Biomasą są nie tylko odpady i produkty drzewne, ale również chociażby owies, trociny czy pestki.

Jeśli gospodarstwo ma dostęp do tego paliwa i jest go wystarczająco dużo, może się nawet okazać, że nie będzie potrzeby kupowania biomasy z zewnętrznych źródeł. To oczywiście znacząco obniży koszty eksploatacji kotłowni, a tym samym pozwoli gospodarzowi osiągać wyższe zyski z produkcji.

Możliwość automatyzacji pracy kotłowni

Nowoczesne kotły zasilane biomasą są bardzo komfortowe w użytkowaniu, ponieważ istnieje możliwość wyposażenia ich w szereg rozwiązań automatyzujących proces zarówno załadunku, jak i spalania, a nawet odpopielania. Pod tym względem zaawansowane konstrukcje niemal w ogóle nie ustępują chociażby kotłom gazowym czy olejowym, będąc jednocześnie o wiele wygodniejszymi w eksploatacji w porównaniu z kotłami węglowymi. Mniej czasu spędzonego w kotłowni to więcej energii na pracę, która przynosi korzyści ekonomiczne.

Natychmiastowy efekt grzewczy

Jest to szczególnie istotne dla gospodarzy, którzy zajmują się hodowlą zwierząt mięsnych oraz mlecznych. Wiadomo, że w budynku, w którym przebywają młode zwierzęta niezbędne jest utrzymanie wysokiej temperatury powietrza, nawet w okolicach 30 stopni Celsjusza. To oczywiście generuje wysokie koszty, stąd większość gospodarzy okresowo (w ciągu dnia) obniża temperaturę. Problem w tym, że w godzinach wieczornych trzeba szybko zapewnić zwierzętom odpowiedni komfort termiczny. Kotły dużej mocy zasilane biomasą są w stanie momentalnie osiągnąć zadaną temperaturę i ogrzać pomieszczenia gospodarcze.

Ekologiczna instalacja grzewcza

Rolnictwo jest tą branżą, która powinna dawać przykład ekologicznego podejścia do tematu produkcji energii grzewczej. Oczekują tego również końcowi odbiorcy produktów rolnych, którzy chcą wiedzieć, że pochodzą one z ekologicznych upraw. Liczy się jednak nie tylko to, aby rolnik nie stosował chemicznych środków ochrony, sztucznych nawozów czy mieszanek paszowych, ale także, by sięgał po niskoemisyjne źródła ciepła. Za takie może uchodzić właśnie kocioł zasilany biomasą, który z jednej strony pozwala korzystać z paliw odnawialnych, a z drugiej emituje znacznie mniej szkodliwych związków niż np. kocioł węglowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie