Kotłownia kontenerowa na biomasę – dla kogo?

Krzysztof Jagielski
13.06.2016

Biomasa jest bardzo uniwersalnym paliwem, które ma zastosowanie zarówno w instalacjach domowych, jak i przemysłowych. Tym drugim dedykowane są kotłownie kontenerowe na biomasę, znakomita alternatywa dla starych instalacji węglowych czy olejowych. Jak zabrać się za budowę takiej kotłowni? Gdzie najlepiej sprawdzi się to rozwiązanie?

Czym właściwie jest kontenerowa kotłownia na biomasę?

Kotłownia kontenerowa na biomasę jest dedykowana obiektom przemysłowym, czyli firmom, które planują modernizację lub budowę zupełnie nowej instalacji grzewczej. Jest wówczas doskonałą alternatywą dla oleju opałowego, który jest bardzo drogi w eksploatacji. Firma nie traci nic na użyteczności i komforcie, ale oszczędza na paliwie.

Warto wiedzieć

Podstawą kotłowni jest wydajny kocioł na biomasę o mocy dobranej do zapotrzebowania na energię – na rynku są dostępne kotły o ogromnych mocach, nawet do 20 MW.

Problemem w przypadku wielu firm jest natomiast wygospodarowanie miejsca na opał. W takiej sytuacji idealnie sprawdza się instalacja kontenerowa, w której zasobnik na biomasę umieszcza się w osobnym pomieszczeniu i podłącza do istniejącej już kotłowni specjalnym doprowadzeniem opału. Dzięki temu można oszczędzić miejsce i pieniądze, ponieważ nie ma konieczności modernizowania systemu wentylacji czy budowy nowego komina.

Czym opalać taką kotłownię?

Najpopularniejszy jest pellet, na co wpływ ma nie tylko jego cena, ale także ogromna dostępność w każdym zakątku Polski. W przypadku firm mających dostęp do produktów rolniczych możliwe jest także zastosowanie kotła spalającego odpady rolne, jak słoma czy pestki.

Innym popularnym produktem biomasy są zrębki – świetne np. do opalania tartaku. Sporą popularnością cieszą się także kotły zgazowujące drewno, które są opłacalne szczególnie w sytuacji, gdy firma ma dostęp do taniego drewna opałowego.

Indywidualnie dobrana instalacja

Olbrzymim atutem kontenerowej kotłowni na biomasę jest możliwość dostosowania jej elementów do potrzeb i możliwości konkretnej firmy, głównie w zakresie dostępnej przestrzeni. Producenci takich rozwiązań oferują np. kotły zintegrowane z podajnikiem i palnikiem w ramach jednego kontenera (opcja na mały metraż), czy rozdzielenie obu urządzeń w osobnych pomieszczeniach.

Warto wiedzieć

Najbardziej polecane jest rozwiązanie, w którym kocioł umieszcza się w istniejącej kotłowni, a zasobnik wraz z podajnikiem instaluje w pomieszczeniu sąsiadującym przez ścianę lub sufit.

Kontenerowa kotłownia na biomasę to bardzo dobre rozwiązanie dla firm, którym zależy na znacznym obniżeniu kosztów ogrzewania swoich pomieszczeń, ale nie mają one fizycznej możliwości podłączenia np. gazu ziemnego (lub jest to nieopłacalne).

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie