Kocioł przemysłowy na biomasę dla tartaku – trudno o lepsze rozwiązanie

Krzysztof Jagielski
11.11.2021

Polska należy do europejskich potentatów w dziedzinie obróbki drewna. Jesteśmy jednym z największych producentów mebli, stolarki drewnianej czy podłóg. W naszym kraju działa mnóstwo tartaków oraz zakładów przetwórstwa drzewnego, które – tak jak każde inne przedsiębiorstwo – potrzebują wydajnego i niedrogiego w eksploatacji systemu grzewczego. W tej branży naturalnym i szczególnie rekomendowanym rozwiązaniem jest kocioł przemysłowy na biomasę. Dlaczego? Poznaj najważniejsze argumenty.

Rozwiązanie problemu odpadów drzewnych

Właściciele tartaków oraz zakładów przetwórstwa drewna mają wspólny problem – chodzi o zagospodarowywanie odpadów powstających w procesie produkcji. Tarcica, zrębki czy kora są na tyle kłopotliwe, że trudno jest znaleźć na nie nabywców, a spalanie takich odpadów w zwykłym kotle na paliwo stałe jest skrajnie nieefektywne.

Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem będzie tutaj zainwestowanie w kocioł na biomasę, który jest konstrukcyjnie przystosowany do spalania wymienionych odpadów drzewnych. Takie kotły charakteryzują się tym, że są niewrażliwe na załadunek paliwem o podwyższonej wilgotności. Przekłada się to również na niską emisyjność urządzenia grzewczego.

Bardzo niskie koszty eksploatacji kotła

Wynikają one po prostu z tego, że przedsiębiorca i tak ma wręcz nieograniczony dostęp do paliwa. Cały czas podkreślamy jednak, że sens ma wyłącznie spalanie odpadów drzewnych w specjalnie do tego przystosowanych kotłach – jeśli robimy to w kotle węglowym, wymagającym zasilania paliwem o niskiej wilgotności, to nie dość, że w większości marnujemy potencjał energetyczny np. zrębki, ale także przyczyniamy się do zanieczyszczenia powietrza.

Jeśli właściciel tartaku szacuje, że w skali roku produkuje np. 100 ton odpadów drzewnych, to ich zagospodarowanie poza zakładem będzie bardzo kosztowne, głównie z uwagi na drogi transport (pamiętajmy o niskiej gęstości biomasy drzewnej). Dlatego rozsądnie będzie zbudować system zamkniętego obiegu biomasy, która jest w większości zużywana w tartaku czy zakładzie produkcyjnym na cele grzewcze oraz technologiczne.

Szerokie możliwości wykorzystania kotła w działalności tartaku

Kotły przemysłowe na biomasę przede wszystkim produkują energię cieplną niezbędną do ogrzania pomieszczeń roboczych czy biurowych. Warto natomiast zaznaczyć, że ostateczne przeznaczenie kotła jest uzależnione od jego konstrukcji oraz oczekiwań inwestora.

W przypadku tartaków bardzo ważna może być funkcja związana z zasilaniem suszarni drewna, którą bez problemu wypełni właśnie przemysłowy kocioł na biomasę drzewną, tym samym znacząco obniżając koszty prowadzenia biznesu (brak konieczności zużywania dużej ilości drożejącej energii elektrycznej, którą zastępujemy praktycznie darmowym paliwem produkowanym na miejscu).

Wygodne użytkowanie kotła

Możliwość korzystania z kotła, który nie wymaga ciągłej obsługi, powinna przemówić do wyobraźni każdego właściciela tartaku. Jest to charakterystyczna cecha nowoczesnych kotłów biomasowych, które korzystają już z takich technologii, jak automatyczny załadunek paliwa, automatyczne odpopielanie czy oczyszczanie palnika. Tym samym czynności obsługowe po stronie użytkownika zostały ograniczone do niezbędnego minimum.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie