Czy przemysłowy kocioł na zrębki drzewne sprawdzi się do ogrzewania hotelu?

Krzysztof Jagielski
04.11.2020

Hotele i inne obiekty noclegowe generują bardzo wysokie koszty utrzymania. Może to być oczywiście dochodowy biznes, ale pod warunkiem, że właściciel dobrze zoptymalizuje swoje wydatki. Jednym z obszarów, w którym warto poszukać oszczędności, jest ogrzewanie obiektu, podgrzewanie ciepłej wody użytkowej oraz strefy SPA, jeśli hotel taką oferuje. Wśród polskich hotelarzy coraz większe zainteresowanie budzą niestandardowe systemy grzewcze, w tym te oparte o przemysłowy kocioł na zrębki drzewne. Czy to rzeczywiście dobry pomysł? Jakie są zalety tego rozwiązania?

Warunki techniczne

Przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w jakikolwiek system grzewczy trzeba bardzo dokładnie przeanalizować możliwości techniczne do zastosowania konkretnego źródła ciepła. Nie inaczej jest w przypadku przemysłowego kotła na zrębki. Co prawda dziś dysponujemy już technologią kotłowni mobilnych, które mogą funkcjonować poza budynkiem, jednak nie należy ich traktować w kategorii rozwiązania docelowego.

Kocioł przemysłowy na zrębki do zasilania hotelu z pewnością będzie konstrukcją wymagającą dużej ilości miejsca. Należy zatem sprawdzić, czy obecna kotłownia spełnia warunki techniczne do zastosowania takiego kotła. Jeśli nie, to w kolejnym kroku sprawdzamy, czy istnieje możliwość przebudowania kotłowni lub przeniesienia jej do innego pomieszczenia.

Bardzo ważną kwestią związaną z kotłami przemysłowymi na zrębki drzewne jest wyznaczenie magazynu paliwa. Zrębka nie jest przesadnie wydajnym nośnikiem ciepła, dlatego należy zgromadzić jej duży zapas. W dodatku hotel wymaga zasilania przez cały rok (C.W.U., woda basenowa etc.), dlatego należy przewidzieć odpowiednio pojemny zasobnik – jest to szczególnie istotne w sytuacji, gdy paliwo będzie kupowane na wolnym rynku. Wówczas musimy ograniczyć koszty transportu i zamówić możliwie jak największą ilość zrębki za jednym razem.

Zrębki drzewne śmiało można magazynować w podziemnych silosach. Jest to rozwiązanie pożądane przez właścicieli hoteli, którzy dzięki temu oszczędzają dużo miejsca wewnątrz budynku. Paliwo jest transportowane do kotła w pełni automatycznie przy pomocy podajnika ślimakowego.

Gdy wiemy już, że istnieją warunki techniczne do zastosowania kotła na zrębki w hotelu, możemy przejść do analizy funkcjonalnej i ekonomicznej, czyli ocenić opłacalność tego rozwiązania. Należy tutaj również zwrócić uwagę na korzyści, nie tylko finansowe, bezpośrednio i pośrednio wynikające z zastosowania kotłowni opalanej kotłem na biomasę.

W pełni zautomatyzowana praca kotła

Właściciele hoteli rozważający zainwestowanie w kocioł na biomasę bardzo często obawiają się, że będzie on uciążliwy w użytkowaniu. Nic bardziej mylnego. Współczesne konstrukcje w zasadzie niczym nie ustępują pod tym względem kotłom olejowym, gazowym, a jednocześnie dystansują kotły węglowe – szczególnie zasypowe.

Praca kotła na zrębki drzewne może być całkowicie zautomatyzowana – do tego stopnia, że jedyne, o czym trzeba będzie pamiętać, to zamówienie zrębki do uzupełnienia silosu. Producenci kotłów na biomasę stosują nie tylko systemy podawania paliwa, ale także automatycznego rozpalania i wygaszania czy nawet odpopielania.

Ukłon w stronę ekologii

To ważny argument przemawiający za wyborem kotła przemysłowego na zrębki. Jest on bardzo przyjazny środowisku naturalnemu, ponieważ z jednej strony zasilamy go paliwem odnawialnym, będącym efektem ubocznym pracy tartaku czy producenta mebli, a z drugiej głównym produktem spalania zrębki jest para wodna.

Wybierając taki system grzewczy hotel ma więc wszelkie podstawy, aby promować się, jako obiekt ekologiczny, co jest skutecznym zabiegiem marketingowym w dzisiejszych czasach (gros gości z pewnością wybierze dany obiekt właśnie z tego powodu).

Co z kosztami eksploatacji?

Te w głównej mierze zależą od ceny paliwa oraz jego dostępności, jednak nawet w sytuacji, gdyby hotel musiał kupować zrębki drzewne na drugim końcu Polski (wysokie koszty transportu), to i tak roczne wydatki eksploatacyjne będą porównywalne z tymi na zakup węgla, a znacznie niższe w porównaniu z olejem opałowym czy nawet gazem ziemnym.

Artykuł powstał przy współpracy specjalistów Schmid Energy Polska.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie