Przygotowanie kotłowni do instalacji kotła na pellet

Maciej Piwowski
24.04.2019

Kotły pelletowe są dziś naturalnym wyborem zarówno dla indywidualnych inwestorów, jak i przedsiębiorców modernizujących przestarzałe, nieekologiczne i drogie w eksploatacji instalacje grzewcze. Producenci kotłów mogą zaprojektować i wyprodukować urządzenie idealnie dopasowane do charakterystyki konkretnego budynku czy oczekiwań zamawiającego. Kluczowe znaczenie ma tutaj jednak odpowiednie przygotowanie kotłowni, w której taki kocioł będzie pracować. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Podad udzielił specjalista z firmy Schmid Energy.

Wielkość pomieszczenia

To zdecydowanie najważniejsza kwestia. Wiadomo, że kocioł na pellet produkuje się przede wszystkim pod kątem zapotrzebowania energetycznego budynku. Konstrukcje przemysłowe potrafią osiągać gigantyczne rozmiary, a co za tym idzie taki kocioł na pewno nie zmieści się w mikroskopijnej kotłowi.

Poza tym trzeba pamiętać o tym, że nowoczesny kocioł pelletowy dużej mocy wymaga podłączenia do zewnętrznego zasobnika na paliwo – czy w kotłowni znajdzie się na niego miejsce? Jeśli nie, to należy rozważyć umieszczenie zasobnika w sąsiednim pomieszczeniu (pod uwagę można wziąć także wyższą kondygnację).

Rada

Warto również pamiętać o tak prozaicznej kwestii, jak wielkość otworu drzwiowego, przez który ma zostać wniesiony kocioł. Często okazuje się, że otwór jest zbyt mały, przez co zachodzi konieczność częściowego demontażu ściany lub stropu.

Wentylacja

Nie ma możliwości, aby zainstalować jakiekolwiek urządzenie grzewcze w pomieszczeniu pozbawionym wydajnego systemu wentylacji. Zabraniają tego przepisy, ale także zdrowy rozsądek. Zdarza się, że w starych budynkach kotłownie nie są wyposażone w wentylację o uzysku wystarczającym do obsługi dużego kotła pelletowego.

W takim przypadku konieczne jest albo wybicie otworu w ścianie, albo – to znacznie lepsze rozwiązanie – wykonanie tzw. „zetki”. Warto skonsultować to z kominiarzem oraz producentem kotła, który na pewno zaproponuje receptę na niedostateczną wentylację w kotłowni.

Konstrukcja komina

To oczywiste, że kocioł pelletowy musi być podłączony do komina spalinowego – nie ma tutaj znaczenia fakt, że mówimy o urządzeniu ekologicznym, praktycznie nieprodukującym zanieczyszczeń. Należy bezwzględnie sprawdzić, czy obecny komin spełnia wymogi stawiane przez projektowany kocioł grzewczy. Chodzi tutaj przede wszystkim o jego wysokość, średnicę oraz otwór przyłączeniowy.

Konstrukcję komina również warto skonsultować z kominiarzem, który może zaproponować np. zmianę umiejscowienia wyczystki lub wydłużenie/skrócenie komina w celu poprawy ciągu. W skrajnych przypadkach może się okazać, że konieczne będzie wybudowanie nowego komina lub wykonanie go z rury kwasowej umieszczonej na zewnątrz budynku.

Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście zamówienie kotła pelletowego jeszcze na etapie budowy kotłowni, co umożliwi zaprojektowanie i wykonanie jej dokładnie pod kątem specyfiki urządzenia grzewczego. W przypadku istniejącej kotłowni może się natomiast okazać, że nie spełnia ona warunków niezbędnych do instalacji kotła. Co wtedy?

W takiej sytuacji jednym z ciekawszych rozwiązań będzie kotłownia kontenerowa, którą umieszcza się na zewnątrz budynku i podłącza do instalacji wewnętrznej za pośrednictwem zaizolowanych kanałów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie