Kotły na odpady drzewne: skąd bierze się ich rosnąca popularność?

Krzysztof Jagielski
17.11.2020

Wybór kotła grzewczego już dawno przestał być sprowadzany wyłącznie do kwestii ekonomiczności. Obecnie pod uwagę trzeba wziąć także inne kryteria, a szczególnie dotyczy to kotłów przemysłowych, które generują największe obciążenie dla środowiska naturalnego. Przedsiębiorstwa, zarządcy budynków użyteczności publicznej, właściciele hoteli – to tylko wybrane podmioty, które stoją przed poważnym dylematem związanym z postawieniem na konkretne źródło ciepła. W Polsce od kilku już lat sukcesywnie rośnie zainteresowanie kotłami na odpady drzewne. Co warto o nich wiedzieć? Skąd wzięła się ich popularność? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Czym są kotły na odpady drzewne?

Kotły na odpady drzewne konstrukcyjnie przypominają kotły na paliwo stałe, przy czym są przystosowane wyłącznie do spalania produktów biomasy o odpowiednim parametrze wilgotności. Takie kotły można zasilać najróżniejszymi odpadami drzewnymi, które zaliczamy do kategorii biogenicznych paliw alternatywnych, w tym:

  • zrębkami drzewnymi,
  • trocinami,
  • zrzynką,
  • drewnem kawałkowanym,
  • korą.

Bezproblemowy dostęp do takiego paliwa jest podstawą opłacalności zainwestowania w kocioł przystosowany do jego spalania. Z tego też powodu na inwestycję w tę technologię najchętniej decydują się przedsiębiorstwa działające w sektorze przemysłu drzewnego, jak tartaki, fabryki podłóg drewnianych i stolarki, producenci mebli etc.

Kotłów na odpady drzewne nie stosuje się natomiast w domach prywatnych z uwagi na fakt, że specyfika tego typu paliwa wymusza gromadzenie go w dużych ilościach, a także zastosowanie dość kosztownych technologii odpopielania i zasilania komory spalania, co w przypadku inwestorów indywidualnych mijałoby się z celem. W takich przypadkach dużo lepszym wyborem będzie zautomatyzowany kocioł na pellet drzewny.

Mocne strony kotłów na odpady drzewne

Jeszcze 10-15 lat inwestycja w tego typu kocioł była mało atrakcyjnym rozwiązaniem – nie tyle z uwagi na koszty, co na uciążliwość obsługi kotła. Czasy się jednak zmieniły i obecnie czołowi producenci przemysłowych urządzeń grzewczych zasilanych biomasą są w stanie dostarczyć urządzenie pracujące w pełni automatycznie, co w praktyce wyklucza konieczność częstego doglądania kotłowni.

Przede wszystkim standardem we współczesnych kotłach na odpady drzewne jest system podawania paliwa. Biomasę można magazynować np. w podziemnym silosie czy sąsiednim pomieszczeniu, co pozwala zgromadzić odpowiednią ilość paliwa na cały sezon grzewczy. Następnie paliwo jest transportowane mechanicznie do komory spalania podajnikiem ślimakowym. Jest to niezawodne rozwiązanie zupełnie zwalniające właściciela kotłowni z konieczności uzupełniania paliwa.

Przedsiębiorcom szukającym nowego urządzenia do zasilania instalacji grzewczej czy linii technologicznej bardzo zależy dziś na maksymalnym zautomatyzowaniu obsługi kotłowni. Chodzi o to, aby nie angażować pracowników w proces bieżącej eksploatacji kotła. Nowoczesne konstrukcje zasilane odpadami drzewnymi odpowiadają na te oczekiwania.

Poza wspomnianym systemem podawania paliwa producenci stosują również takie rozwiązania, jak ruchomy ruszt (zapobiega to tworzeniu się spieków i umożliwia stosowanie nawet biomasy o podwyższonej wilgotności) oraz automatyczne odpopielanie. Dzięki temu kotły na odpady drzewne mogą pracować w zasadzie bezobsługowo, a przy tym być przyjazne środowisku naturalnemu i bardzo oszczędne – szczególnie, gdy właściciel ma dostęp do własnego źródła paliwa.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem kotłów na biomasę: https://schmidenergy.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie