Kocioł przemysłowy na indywidualne zamówienie: dlaczego to najlepsze rozwiązanie dla firmy?

Mateusz Rąbalski
11.02.2020

Kotły przemysłowe to konstrukcje, które są masowo wykorzystywane przez polskie przedsiębiorstwa – zarówno państwowe, jak i prywatne. Stosuje się je nie tylko w celu produkcji energii grzewczej do ogrzania powierzchni zakładu, ale także do wytwarzania pary zasilającej linie technologiczne m.in. w firmach z branży spożywczej czy farmaceutycznej. Ponieważ mówimy tutaj o urządzeniach dużej mocy, ich zakup wiąże się oczywiście ze sporym kosztem po stronie przedsiębiorcy. Nie dziwi zatem, że właściciele firm szukają np. używanych kotłów czy gotowych konstrukcji, które można od razu zainstalować w zakładzie. Oba rozwiązania mają swoje zalety, ale w ostatecznym rozrachunku zawsze okazują się gorsze niż zlecenie produkcji kotła przemysłowego na indywidualne zamówienie. Dlaczego? Wymieniamy kilka najważniejszych argumentów.

Perfekcyjne dopasowanie kotła do potrzeb zakładu

Ten argument w zasadzie powinien kończyć dalszą dyskusję nad sensem zainwestowania w kocioł tworzony specjalnie z myślą o konkretnym przedsiębiorstwie. Warto go jednak rozwinąć. Kocioł przemysłowy ma ogromny wpływ na funkcjonowanie zakładu. Od jego sprawności, efektywności, komfortu obsługi i kosztów eksploatacji zależy m.in. wynik finansowy firmy, nie wspominając już o bezpieczeństwie i wygodzie pracowników. Dobrze jest zatem wiedzieć, że posiadamy konstrukcję, która od początku była projektowana pod kątem specyficznych wymogów zakładu.

Dzięki temu kocioł przemysłowy spełnia oczekiwane parametry techniczne, a także posiada wyposażenie dodatkowe, które rzeczywiście jest potrzebne w konkretnym przedsiębiorstwie – firma nie przepłaca więc za „gadżety”, których i tak później w żaden sposób nie wykorzysta. Zlecając produkcję kotła na indywidualne zamówienie ma się pewność, że zagwarantuje on dostawę odpowiedniej ilości energii, będzie pracować w optymalnym zakresie mocy, co oczywiście przełoży się na chociażby niższe koszty zakupu paliwa.

Nie bez znaczenia są również kwestie czysto funkcjonalne

Kocioł przemysłowy na indywidualne zamówienie może zostać idealnie wkomponowany w dostępną przestrzeń w kotłowni, co w naturalny sposób zwiększa jej użyteczność i tym samym wygodę obsługi. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy kotłownia nie grzeszy wielkością lub ma nietypowy układ architektoniczny, ewentualnie występują jakieś przeszkody techniczne (utrudniony dostęp do komina spalinowego, niedostateczna wentylacja etc.).

Ponadto producent kotła przeanalizuje takie szczegóły, jak chociażby preferowany przez klienta rodzaj paliwa. Ma to duże znaczenie w sytuacji, gdy docelowo urządzenie ma spalać biomasę. Należy więc ustalić, czy zamawiający ma łatwy dostęp do paliwa o określonych parametrach, przede wszystkim frakcji i stopniu wilgotności. Jeśli z góry wiadomo, że w kotle będzie spalana mokra biomasa, np. świeże zrębki drzewne, to należy to uwzględnić na etapie projektowania urządzenia (wymagany jest m.in. specjalny ruszt).

Pełna gwarancja

Kupując gotowy kocioł przemysłowy oczywiście korzystamy z gwarancji sprzedawcy, która zwykle wynosi 1 rok (dla przedsiębiorców). Takie urządzenie ktoś musi jeszcze zainstalować i udzielić osobnej gwarancji na montaż. To niestety rodzi ryzyko, że obaj gwaranci będą zrzucać odpowiedzialność za ewentualne problemy na siebie nawzajem (czyli – sprzedawca kotła obarczy winą montera, monter natomiast zasłoni się wadami konstrukcyjnymi).

W przypadku, gdy za produkcję i montaż kotła odpowiada jedna firma, to ona jest wyłącznym gwarantem. Przynosi to ewidentne korzyści dla przedsiębiorcy, który wie, że serwisem i usuwaniem ewentualnych awarii zajmą się ludzie mający pełną wiedzę na temat urządzenia, co również przyspiesza czynności naprawcze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie