Jaka powinna być kotłownia przemysłowa trzeciej dekady XXI wieku?

Mateusz Nowak
25.01.2023

Kotłownia przemysłowa to centralny punkt niejednego zakładu produkcyjnego. Odpowiada za generowanie ciepła potrzebnego do ogrzania budynków, ale nierzadko także za wytwarzanie energii i pary do różnego rodzaju procesów technologicznych. Nowoczesna kotłownia przemysłowa nie ma nic wspólnego z tradycyjnym wyobrażeniem takiej instalacji – energochłonnej, uciążliwej w eksploatacji. Dziś przedsiębiorstwa budujące lub modernizujące swoje kotłownie stawiają na rozwiązania godne trzeciej dekady XXI wieku. Najważniejsze kryteria, jakie musi spełniać współczesna instalacja grzewcza na potrzeby przemysłu omawiamy w naszym artykule.

Wydajność

Od nowoczesnej kotłowni należy wymagać nie tylko wysokiej, ale również stałej wydajności, perfekcyjnie dopasowanej do potrzeb przedsiębiorstwa. Pamiętajmy przy tym, że parametry wydajnościowe są ściśle uzależnione od rodzaju oraz jakości paliwa. Jeśli np. przedsiębiorca przewiduje spalanie mokrej biomasy, to konieczne jest zastosowanie kotła z rusztem przystosowanym do pracy z paliwem o podwyższonej wilgotności.

Niskie koszty eksploatacji

Tego oczekuje każdy przedsiębiorca inwestujący we własną kotłownię. W dobie bardzo wysokich cen nośników energii, zwłaszcza prądu i gazu, warto poszukać rozwiązania, które zagwarantuje nie tylko akceptowalne, ale również przewidywalne koszty użytkowania. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na dostępność danego paliwa, ponieważ transport z odległych zakątków Polski może znacząco wpłynąć na sumaryczny koszt eksploatacji kotłowni przemysłowej.

Niska uciążliwość obsługi

Współczesna kotłownia powinna być niemal całkowicie bezobsługowa. Dlatego radzimy postawić na taką technologię, która eliminuje konieczność bieżącego kontrolowania procesu spalania, w tym uzupełniania paliwa. W przypadku wyboru kotła na paliwo stałe istotne jest zautomatyzowanie procesu odpopielania.

Ekologiczność

Nowoczesność jest dziś nierozerwalnie związana z uwzględnianiem interesów naszej planety, czyli de facto nas wszystkich. Projektanci zaawansowanych technologii grzewczych i energetycznych muszą spełniać oczekiwania w zakresie ograniczania emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Ma to związek również z coraz bardziej restrykcyjnymi regulacjami krajowymi i unijnymi.

W ten trend bardzo dobrze wpisują się kotłownie przemysłowe przystosowane do spalania biomasy drzewnej i rolniczej, oczywiście gazowe oraz wyposażone w wysokowydajne pompy ciepła.

Niezawodność

Przy obecnym poziomie wydajności i zautomatyzowania przemysłu, nawet drobna awaria może spowodować przestój w produkcji i narazić przedsiębiorcę na konkretne straty. Stąd przy wyborze konkretnych technologii dąży się do tego, aby stawiać na rozwiązania wysokojakościowe, charakteryzujące się niezawodnością, zapewniające ciągłość działania zakładu.

Dokładnie tego samego należy oczekiwać od nowoczesnej kotłowni, która powinna pracować bezawaryjnie przez lata, nie wymagając bieżącej obsługi serwisowej ze strony użytkownika, komunikując się zdalnie z serwisem, który dzięki temu może błyskawicznie reagować na wszelkie alarmy.

Wbrew temu, co podpowiada intuicja i życiowe doświadczenie, zbudowanie kotłowni spełniającej wszystkie te kryteria jest jak najbardziej możliwe. Wymaga to natomiast rzetelnego procesu doboru kotła/rodzaju paliwa, szczegółowego projektu oraz profesjonalnego wykonawstwa. Warto tutaj skorzystać z pomocy doświadczonego partnera, który specjalizuje się w kompleksowej realizacji kotłowni przemysłowych przystosowanych do zasilania różnymi paliwami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie