Dlaczego za projekt, wykonawstwo i serwis kotłowni przemysłowej powinna odpowiadać jedna firma?

Krzysztof Jagielski
06.01.2020

Każdy przedsiębiorca, nawet jeśli głośno się do tego nie przyznaje, szuka najróżniejszych sposobów na ograniczenie kosztów działalności. Są jednak obszary, w których nie warto za wszelką cenę – jak to się ładnie mówi – optymalizować wydatków. Bez wątpienia do tej kategorii można zaliczyć zaplecze energetyczne firmy. Jeśli przedsiębiorstwo czeka inwestycja w nową kotłownię przemysłową, to najrozsądniej będzie zlecić komplet związanych z tym prac jednej, wyspecjalizowanej firmie, odpowiadającej za projekt, wykonawstwo oraz serwis – nawet jeśli będzie to kosztować nieco więcej. Dlaczego jest to tak ważne? Kilka argumentów przytaczamy w naszym poradniku.

Znacznie krótszy czas zrealizowania inwestycji

Wynika to z faktu, iż zlecając kompleksowe prace przy budowie kotłowni przemysłowej jednej firmie, automatycznie eliminujemy typowy problem, czyli „spychologię”. Nie ma mowy o tym, aby wykonawca skarżył się na błędy popełnione przez projektanta, a osoba odpowiedzialna za serwisowanie kotłowni pomstowała na firmę, która zrealizowała instalację. To gwarantuje właścicielowi duży komfort psychiczny, a także przyczynia się do znacznie szybszego zakończenia prac.

Gdy za cały projekt odpowiada jedna firma, zatrudnieni w niej specjaliści ściśle ze sobą współpracują. Prosty przykład: projektant analizuje warunki techniczne do zastosowania konkretnych rozwiązań, ale jednocześnie omawia je z osobami odpowiedzialnymi za montaż kotłowni, na bieżąco modyfikując założenia w taki sposób, aby cała instalacja była zarówno bezpieczna, jak i funkcjonalna. Dzięki temu nie trzeba później wprowadzać żadnych poprawek, co oszczędza mnóstwo czasu.

Minimalizacja ryzyka popełnienia błędów

Piszemy o minimalizacji, ponieważ w przypadku tak zaawansowanego projektu, jakim jest wykonawstwo kotłowni przemysłowej, pewne niedociągnięcia zawsze mogą się zdarzyć. Profesjonaliści nie dopuszczą jednak do tego, aby spowodowało to istotny poślizg w oddaniu instalacji do użytku. Mało tego: klient bardzo często w ogóle nie zorientuje się, że wystąpiły jakieś komplikacje, co oczywiście zaoszczędzi mu niepotrzebnych nerwów.

Ponieważ przy realizacji projektu kotłowni pracują wysokiej klasy eksperci, mający ze sobą ciągły kontakt, mogą na bieżąco omawiać różne pojawiające się problemy i wspólnie szukać optymalnego rozwiązania. Nie dochodzi więc do sytuacji, w której na przykład wykonawca kategorycznie oświadcza, iż projekt jest nieprawidłowy i najpierw należy zwrócić się do projektanta o wprowadzenie poprawek.

Korzystne warunki gwarancji i szybka reakcja serwisowa

Jest to prawdopodobnie najważniejszy argument przemawiający za tym, aby całość realizacji kotłowni przemysłowej powierzyć jednej firmie. Dzięki temu inwestor zdejmuje sobie z barków spory ciężar, jakim byłaby konieczność każdorazowego ustalania, kto odpowiada za ewentualne błędy powodujące nieprawidłową pracę kotłowni czy narażające firmę na straty. Tutaj sprawa jest jasna: kompleksowy wykonawca obejmuje instalację całościową gwarancją i to na jego głowie spoczywa obowiązek wzięcia odpowiedzialności za efekty swojej pracy.

Nie zapominajmy również o kwestiach serwisowych. Jeden profesjonalny wykonawca z pewnością zapewni klientowi wsparcie w tym zakresie, gwarantując jednocześnie szybkie reagowanie na wszelkie zgłoszenia. W końcu renomowanej firmie nie zależy na tym, aby zwodzić klienta, ale by podtrzymać dobrą opinię. Ponadto kompleksowy wykonawca dysponuje pełną wiedzą na temat kotłowni, co znacznie przyspiesza procedury serwisowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie