Kotły przemysłowe na biomasę możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie: wyposażone w ruszt ruchomy lub stały. Te pierwsze sprawdzają się lepiej w sytuacji, gdy planujemy korzystać z bardzo wilgotnej, świeżej biomasy, na przykład zrębki drzewnej. W Polsce natomiast większą popularnością cieszą się urządzenia z rusztem stałym, które przede wszystkim słyną z uniwersalności oraz świetnej wydajności. W naszym poradniku prezentujemy typowe, praktyczne zastosowania kotłów na biomasę z rusztem stałym, co może stanowić istotną podpowiedź dla inwestorów szukających optymalnego rozwiązania dla swojego biznesu.
Kotły na biomasę z rusztem stałym doskonale sprawdzają się w szeroko pojętym przemyśle – zarówno tym wielkim, jak i nieco mniejszym, np. w prywatnych firmach potrzebujących źródła energii do ogrzania zakładu czy produkcji pary. Kotły biomasowe tego typu są najczęściej wykorzystywane na cele technologiczne oraz grzewcze. Mogą być stosowane chociażby w firmach farmaceutycznych, pralniach, w sektorze spożywczym, choć zdecydowanie najlepiej sprawdzają się w przedsiębiorstwach działających w przemyśle drzewnym. Pozwala im to czerpać praktycznie darmową biomasę w postaci np. zrębki czy odpadów poprodukcyjnych – przykładowo z produkcji podłóg drewnianych czy mebli.
Kotły biomasowe z rusztem stałym cieszą się coraz większą popularnością w sektorze mieszkaniowym. Zasilają nie tylko gminne węzły ciepłownicze, ale także prywatne inwestycje deweloperskie czy budynki mieszkalne zarządzane przez wspólnoty mieszkaniowe. Dobrze dobrany kocioł może zapewnić zarówno dostawy ciepła do ogrzania poszczególnych mieszkań, jak również podgrzewać ciepłą wodę użytkową, realnie ograniczając koszty komunalne.
Nie dziwi więc, że zarówno deweloperzy, np. budujący osiedla domów jednorodzinnych, jak i zarządcy budynków coraz mocniej interesują się technologią biomasową, wybierając ją, jako lepszą alternatywę chociażby dla kotłowni zasilanych paliwami stałymi czy nawet gazem.
Świetnymi przykładami takich obiektów mogą być hotele, centra kongresowe, obiekty użyteczności publicznej (baseny, budynki urzędów, szkoły), parki wodne oraz centra SPA. Każdy tego typu budynek zużywa ogromne ilości energii potrzebnej czy to do ogrzania powierzchni użytkowej, czy do podgrzewania ciepłej wody. Co oczywiste, wiąże się to z wysokimi kosztami eksploatacji.
Zarządcy i właściciele takich obiektów zaczynają się więc interesować technologią biomasową, widząc w niej szansę na obniżenie wydatków, jak również – co w przypadku wymienionych budynków jest kluczowe – zapewnienie nieprzerwanych, pewnych dostaw energii.
Ten argument jeszcze kilkanaście lat temu nie miałby żadnego uzasadnienia, jednak obecnie, w dobie wszechobecnego smogu, część inwestorów wybiera kotły biomasowe właśnie z pobudek ekologicznych. Sztandarowym przykładem zastosowania tej technologii w praktyce będą placówki wychowawcze, czyli szkoły, żłobki oraz przedszkola, jak również gospodarstwa agroturystyczne czy duże obiekty hotelowe położone na terenach objętych szczególnie restrykcyjnymi przepisami odnośnie do ochrony środowiska.