Gaz płynny czy biomasa? Które rozwiązanie wybrać do ogrzewania osiedla domów jednorodzinnych?

Mariusz Siwko
27.04.2020

Nowe osiedle domów jednorodzinnych wybudowane przez dewelopera wymaga zastosowania taniego, niezawodnego oraz wygodnego w obsłudze systemu grzewczego. Takie są oczekiwania prywatnych inwestorów, a ponadto taka instalacja znacząco podnosi atrakcyjność nieruchomości. Firmy deweloperskie stawiają na różne rozwiązania – pompy ciepła, indywidualne kotły gazowe, rzadziej mają możliwość przyłączenia osiedla do gminnej sieci ciepłowniczej. Co w sytuacji, gdy osiedle nie ma do niej dostępu, podobnie jak do sieci gazu ziemnego? W naszym artykule omówimy dwie szczególnie interesujące propozycje, czyli kotłownię na gaz płynny oraz biomasę. Sprawdźmy, jakie są zalety i wady obu tych rozwiązań.

Kotłownia zasilana gazem płynnym: czy to dobry pomysł?

Gaz płynny nie jest najpopularniejszym paliwem grzewczym w naszym kraju, co wynika przede wszystkim ze złych skojarzeń oraz doświadczeń wielu inwestorów. Panuje dość powszechne przekonanie, że to wyjątkowo drogie rozwiązanie, ponieważ dostawcy gazu narzucają bardzo wysokie ceny paliwa. Jest to prawda, ale tylko częściowo. Wysokie koszty ponoszą wyłącznie osoby dzierżawiące instalację zbiornikową i zmuszone, zapisami umowy, do kupowania gazu od jednego dostawcy przez długi okres, na przykład 5 czy 10 lat. W takiej sytuacji kotłownia zasilana gazem płynnym rzeczywiście będzie droga w eksploatacji.

Inaczej wygląda to w przypadku zakupu własnej instalacji zbiornikowej, na co chętnie decyduje się spora część deweloperów realizujących osiedla domów jednorodzinnych. Wysoki koszt początkowy jest na przestrzeni lat łagodzony stosunkowo niskimi cenami paliwa kupowanego na wolnym rynku, od dowolnie wybranego dostawcy. Różnice cenowe na jednym litrze w porównaniu z instalacją dzierżawioną mogą przekraczać 50%!

Nie zapominajmy jednak o tym, że posiadanie instalacji zbiornikowej wiąże się z pewnymi trudnościami – przede wszystkim koniecznością zlecania przeglądów technicznych i inspekcji Urzędu Dozoru Technicznego. Do tego dochodzą okresowe wymiany elementów zbiorników, chociażby zaworu bezpieczeństwa oraz przeprowadzenie rewizji zbiornika z próbą ciśnieniową.

Zalety:

  • Rozsądny koszt w przypadku zakupu paliwa na wolnym rynku
  • Wysoki komfort eksploatacji (w praktyce instalacja jest przez większą część roku bezobsługowa)
  • Stosunkowo ekologiczna, czysta instalacja grzewcza
  • Możliwość wykonania zbiorczej kotłowni dla całego osiedla lub zastosowania indywidualnych kotłów gazowych dla każdego domu

Wady:

  • Wysoki koszt zakupu zbiornika oraz wykonania projektu i całej instalacji zbiornikowej
  • Wysokie wymagania odnośnie do przepisów bezpieczeństwa pożarowego (m.in. konieczność zachowania odpowiednich odległości od budynków, ujęcia wody, zbiorników na nieczystości etc.)

Kotłownia zasilania biomasą: coraz popularniejsze rozwiązanie

Biomasa jest paliwem, które z roku na rok zyskuje na popularności, stanowiąc doskonałą alternatywę nie tylko dla paliw stałych, ale też płynnych czy gazowych. Jej podstawową zaletą jest to, że gwarantuje niskie koszty eksploatacji, przy zachowaniu wysokich walorów ekologicznych i komfortu użytkowania kotłowni.

Współczesne kotły przemysłowe na biomasę, które są zdolne zasilić nawet duże osiedle domów jednorodzinnych, są praktycznie bezobsługowe. Zautomatyzowany został proces odpopielania oraz załadunku paliwa, które może być magazynowane w podziemnym silosie – jak chociażby pellet czy zrębki drzewne.

Niezaprzeczalną zaletą kotłowni biomasowej jest to, że nie generuje ona uciążliwych dla środowiska spalin – to, co zostaje odprowadzone przez komin, to w większości para wodna. Deweloper może wykorzystać ten fakt w celu zwiększenia atrakcyjności swojego osiedla, promując je, jako ekologiczne. W dodatku wykonanie zewnętrznej kotłowni zasilającej osiedle domów nie jest problematyczne, a odpada nam również konieczność zastosowania osobnych źródeł ciepła w pojedynczych budynkach. Mieszkańcy oszczędzają miejsce i czują się bezpieczniej.

Zalety:

Wady:

  • Konieczność wydzielenia osobnego pomieszczenia na kotłownię
  • Wymagane jest zastosowanie sporego silosu na biomasę
  • Należy upewnić się, że mamy bezproblemowy dostęp do biomasy w rozsądnej odległości od osiedla (wysokie koszty transportu)

Nie sposób zatem jednoznacznie opowiedzieć się po którymś z omówionych rozwiązań. Oba mają ważne zalety oraz kilka istotnych wad, które muszą zostać wzięte pod uwagę przez inwestora na etapie podejmowania decyzji. Ważne, że istnieją realne alternatywy dla gminnej sieci ciepłowniczej, gazu ziemnego oraz wciąż dość kosztownych w eksploatacji i zakupie pomp ciepła.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie