Brak miejsca na kocioł zasilany biomasą: sposoby na rozwiązanie problemu

Mateusz Nowak
09.07.2019

Typowa sytuacja. W przedsiębiorstwie zapada decyzja, że czas najwyższy zmodernizować istniejący system ogrzewania, na czele z wymianą źródła energii. Ponieważ firmy mogą dziś korzystać z atrakcyjnych programów dofinansowywania wymiany nieekologicznych pieców, bardzo chętnie decydują się na kotły zasilane biomasą. Tutaj jednak często pojawia się zasadniczy problem, mianowicie brak dostatecznej ilości miejsca w istniejącej kotłowni. W naszym poradniku podpowiadamy, jak można rozwiązać ten dylemat.

Przebudowa kotłowni

Warto zacząć od stosunkowo najprostszego rozwiązania, czyli od przeanalizowania możliwości przebudowania lub rozbudowania kotłowni. Bardzo często okazuje się, że jest to jak najbardziej dopuszczalne i wcale nie pociąga za sobą wysokich kosztów. Zwłaszcza, gdy kotłownia znajduje się przy zewnętrznej ścianie budynku lub wręcz jest umieszczona poza budynkiem – np. w osobnym pawilonie czy w części warsztatowej.

Uwaga!

Decydując się na rozbudowanie kotłowni należy koniecznie wziąć pod uwagę obowiązujące przepisy, m.in. dotyczące zachowania minimalnych odległości od granicy działki.

Umieszczenie zasobnika na paliwo poza kotłownią

Jednym z najczęstszych powodów, dla których istniejąca kotłownia okazuje się być zbyt mała na potrzeby instalacji kotła biomasowego, jest brak wystarczającej ilości miejsca na zasobnik. Z tym problemem zwykle mamy do czynienia w kotłowniach przemysłowych, w których wymagane jest zastosowanie kotła o dużej mocy (a tym samym w dużym rozmiarze).

Na szczęście i z tym można sobie poradzić. Obecnie nie jest niczym dziwnym umieszczenie zasobnika na biomasę w sąsiednim pomieszczeniu, o ile oczywiście takowe istnieje (lub można je dobudować). Inwestorzy często decydują się również na montaż zasobnika w pomieszczeniu znajdującym się na wyższej kondygnacji lub wręcz poza budynkiem.

Nowoczesne podajniki retortowe bez problemu radzą sobie z transportowaniem paliwa nawet na znaczne odległości, bez negatywnego wpływu na ogólną sprawność urządzenia grzewczego.

Ważne!

W przypadku chęci umieszczenia zasobnika na biomasę na wyższej kondygnacji, bezwzględnie należy sprawdzić nośność stropu – zwłaszcza, jeśli planowane jest zastosowanie bardzo pojemnego zasobnika.

Kotłownia kontenerowa

Jeśli ani przebudowa, ani „kombinacje” z umieszczeniem zasobnika nie wchodzą w grę, bardzo dobrym pomysłem będzie rozważenie zastosowania kotłowni kontenerowej. W teorii ma to być rozwiązanie tylko czasowe (np. na wypadek awarii czy remontu instalacji), jednak w praktyce kotłownie kontenerowe z powodzeniem mogą stanowić główne źródło energii cieplnej dla przedsiębiorstwa przez długi czas. Taką kotłownię umieszcza się poza budynkiem i podłącza do istniejącego systemu ciepłowniczego. Kotłownia kontenerowa jest wykonana w estetyczny sposób, odporna na warunki atmosferyczne i niskie temperatury. To bez wątpienia bardzo funkcjonalne rozwiązanie.

Jak widać brak dostatecznej ilości miejsca w obecnej kotłowni wcale nie przekreśla szans na zastosowanie ekologicznego i taniego w eksploatacji kotła zasilanego biomasą. Wybór ostatecznej drogi rozwiązania problemu zawsze należy jednak skonsultować z wykonawcą instalacji, który na miejscu oceni konkretne warunki techniczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie