Ogrzewanie dużych powierzchni: największe wyzwania, przed jakimi stają projektant i inwestor

Marek Szydełko
15.04.2020

Duże powierzchnie, jak chociażby magazyny, hale produkcyjne, warsztaty, składy czy obiekty biurowe o sporej kubaturze, stwarzają specyficzne wymagania w zakresie wyboru źródła ciepła, jak również metod jego dystrybucji. To zawsze poważne wyzwanie dla projektanta, który musi wziąć pod uwagę zarówno kwestię komfortu termicznego pracowników, jak również koszty eksploatacji systemu grzewczego po stronie inwestora. Z jakimi problemami w pierwszej kolejności trzeba się tutaj zmierzyć? Jakie są metody ich rozwiązywania? Zapraszamy do naszego artykułu.

Czas nagrzewania

To newralgiczny problem wymagający poświęcenia mu szczególnie dużo uwagi. W sporych kubaturowo obiektach, z oczywistych względów, bardzo trudno jest zagwarantować natychmiastowe czy nawet szybkie osiągnięcie komfortowej temperatury. Prostym rozwiązaniem byłoby stałe, nieprzerwane dogrzewanie pomieszczenia, ale z przyczyn ekonomicznych właściciele niechętnie się na to decydują. Powstaje impas, którego rozwiązanie jest ogromnym wyzwaniem dla projektanta.

W praktyce nie sposób jest zagwarantować szybkiego nagrzewania się całej powierzchni użytkowej przy jednoczesnym utrzymaniu niskich kosztów. Każde z powszechnie stosowanych rozwiązań wymusza pójście na kompromis. Przykładowo: jeśli zdecydujemy się na nagrzewnice, które generalnie sprawdzają się najlepiej na dużej powierzchni, to musimy się liczyć z bardzo wysokimi kosztami ich użytkowania – szczególnie dotyczy to nagrzewnic elektrycznych.

Z tego też względu projektanci coraz częściej decydują się na zaproponowanie inwestorom systemów grzewczych opartych na przemysłowym kotle zasilanym biomasą. Nowoczesne konstrukcje, wyposażone w zaawansowaną automatykę, są w stanie zapewnić wysoki komfort termiczny przez cały czas, jednocześnie minimalizując koszty użytkowania. Jest to rozwiązanie, które można w ciemno polecić inwestorom mającym dostęp do taniego źródła biomasy, chociażby produkujących ją we własnym zakresie – jak zakłady przemysłu drzewnego czy gospodarstwa rolne.

Utrzymanie stałej temperatury

W przypadku obiektów o dużej kubaturze standardem jest irytujące zjawisko, gdy część powierzchni jest odpowiednio dogrzana, natomiast w innej strefie panuje niewystarczająca temperatura. Jest to szczególnie uciążliwe na halach produkcyjnych oraz w magazynach, w których przechowywane są materiały wymagające w miarę stałej, a na pewno przewidywalnej temperatury. Nie może zatem dochodzić do różnic sięgających na przykład 10 stopni Celsjusza, a takie sytuacje się zdarzają.

W tym celu projektant w pierwszej kolejności musi zadbać o wyeliminowanie lub przynajmniej znaczące zminimalizowanie strat ciepła, do których najczęściej dochodzi „po drodze”, czyli na etapie przesyłania wytworzonej energii cieplnej. Źle lub wcale niezaizolowane ciągi generują wysokie koszty oraz powodują wspomniany problem braku stabilności temperaturowej.

Aby temu zapobiec niezbędne jest również takie zlokalizowanie kotłowni, aby energia cieplna – pisząc obrazowo – miała do pokonania jak najkrótszą drogę. Dodatkowo zaleca się stosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Bez względu na zastosowane rozwiązania konieczne jest również wybranie takiego systemu grzewczego, który zapewnia stałopalność, czyli kotła pracującego pod dyktando automatyki, włącznie z bezobsługowym dozowaniem paliwa.  

Znalezienie miejsca na kotłownię i skład paliwa

Mogłoby się wydawać, że skoro mówimy o obiektach o dużej kubaturze, to nie powinno być problemu z wygospodarowaniem przestrzeni na kotłownię i skład paliwa. Praktyka pokazuje jednak, że różnie z tym bywa. Inwestorzy często nie chcą ograniczać powierzchni użytkowej czy roboczej, dlatego projektanci muszą stosować niekonwencjonalne rozwiązania – jak chociażby kotłownie kontenerowe.

To oczywiście tylko wycinek rzeczywistości, z jaką mierzą się projektanci i inwestorzy, ale dobrze pokazujący, że kwestia zapewnienia ogrzewania dużych powierzchni jest niezwykle problematyczna i wymaga dogłębnej analizy każdego przypadku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie