Kotłownia kontenerowa: praktyczny wybór nie tylko dla przemysłu

Antoni Kwapisz
16.10.2018

Bardzo częstą przyczyną, dla której właściciele zakładów przemysłowych rezygnują z modernizacji kotłowni, jest brak miejsca na nową instalację. Oczywiście trudno jest sobie wyobrazić, by w pomieszczeniu o niewielkiej kubaturze zmieścić spory kocioł czy tym bardziej pojemny zasobnik na paliwo. Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu. Jest nim kotłownia kontenerowa, którą warto wziąć pod uwagę planując unowocześnienie instalacji, a zwłaszcza przejście na zasilanie biomasą.

Czym właściwie jest kotłownia kontenerowa?

Jak łatwo się domyślić, mówimy tutaj o kotłowni umieszczonej poza kubaturą budynku. Cała instalacja znajduje się w specjalnie przygotowanym kontenerze, podłączonym do zakładu czy innego obiektu siecią ciepłowniczą. Jest to naturalne rozwiązanie w sytuacji, gdy warunki lokalowe nie pozwalają na zbudowanie kotłowni w pomieszczeniu – głównie z uwagi na ograniczoną ilość miejsca lub inne przeszkody technologiczne.

Kotłownia kontenerowa może pełnić funkcję głównego lub zapasowego źródła energii dla budynku. Na taką inwestycję często decydują się przedsiębiorcy, którzy chcą się zabezpieczyć na wypadek długich przerw w dostawie prądu czy ciepła. Kotłownie kontenerowe nie muszą też być rozwiązaniem na stałe. Można je wypożyczyć np. na czas remontu czy modernizacji sieci.

Kotłownie kontenerowe mają bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Najczęściej stosuje się je w celu produkowania energii cieplnej dla obiektów użyteczności publicznej (hotele, biurowce, ośrodki wypoczynkowe), hal produkcyjnych, kompleksów usługowych czy nawet budynków mieszkalnych.

Największe zalety kotłowni kontenerowych

Kotłownia kontenerowa ma zasadniczą przewagę nad instalacją stacjonarną: jest mobilna. Oznacza to, że można ją zastosować w praktycznie każdym zakładzie i w dowolnym momencie. Wynika z tego kolejna korzyść, czyli bardzo krótki czas przyłączenia budynku do instalacji, co w wielu sytuacjach może mieć kluczowe znaczenie (np. nagła awaria).

Bardzo ważnym atutem jest to, że kotłownia kontenerowa pozwala uniknąć ingerencji w konstrukcję budynku i znajdującą się w nim instalację cieplną. Dzięki temu inwestor nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z pracami budowlanymi.

Kotłownie kontenerowe wysokiej klasy są rozwiązaniami kompleksowymi. Oznacza to, że są w pełni wyposażone i gotowe do pracy natychmiast po rozruchu. Inwestor nie musi się martwić przystosowaniem kotłowni do swojej instalacji, bo to bierze na siebie dostawca kotłowni.

Dodajmy również, że kontener nie wymaga posadowienia go na fundamencie i zajmuje stosunkowo niewiele miejsca na placu. Może być dodatkowo obudowany w celu dostosowania go do estetyki otoczenia.

Jak dobrać kotłownię kontenerową do potrzeb zakładu?

To już zadanie dla firmy dostarczającej takie rozwiązanie. Kluczowe jest dobranie kotłowni, która z jednej strony zapewni optymalną wydajność energetyczną, a z drugiej nie będzie utrudniać funkcjonowania biznesu. Dlatego w sytuacji, gdy kotłownia ma być rozwiązaniem stałym, należy ją zaprojektować ściśle pod kątem specyfiki danego zakładu.

Ważną kwestią jest wybór paliwa, jakim będzie zasilana kotłownia kontenerowa. Obecnie szczególnie dużą popularnością cieszą się instalacje na biomasę, które są tanie w eksploatacji, w pełni zautomatyzowane oraz przyjazne środowisku naturalnemu, zobacz np.: https://schmidenergy.pl/oferta/

Kotłownia kontenerowa to skuteczne rozwiązanie problemu braku możliwości technicznych stworzenia kotłowni wewnętrznej. Taka instalacja sprawdzi się nie tylko w zastosowaniach przemysłowych, ale też może służyć np. do zasilania osiedli domów jednorodzinnych, szkół czy budynków samorządowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie