Odpopielanie kotła na biomasę – nareszcie koniec problemów

Antoni Kwapisz
26.07.2015

Każdy właściciel domowego kotła na paliwo stałe ma z tym olbrzymi problem. Jak szybko, w miarę czysto i oczywiście bezpiecznie pozbyć się popiołu? W nowoczesnych kotłach, przystosowanych do spalania biomasy, udało się ten problem rozwiązać. Odpopielanie, szczególnie w kotłach dużej mocy, jest praktycznie w pełni zautomatyzowane.

W przypadku kotłów o mocy powyżej 200 kW, czyli używanych w sporych kotłowniach lub przemyśle, doszliśmy do modelu, który pozwala pozbywać się uciążliwego popiołu oraz sadzy. Ponieważ w praktyce ręczne usuwanie tych składników byłoby bardzo uciążliwe, pojawiły się nowoczesne i co ważne - bezpieczne dla urządzeń metody.

Odpopielanie suche

Na początek skupmy się na odpopielaniu tzw. suchym. To najbardziej klasyczny sposób, znany również właścicielom małych kotłów do zastosowań domowych. W przypadku kotłów o dużej mocy, popiołu pozbywamy się przy pomocy otworu zasypowego na końcu rusztu. Przez niego popiół przesypuje się do koryta ślimaka, skąd następnie jest mechanicznie usuwany do specjalnego pojemnika, najczęściej o pojemności 0,24 m3. Taka wielkość pojemnika wystarczy, aby zapewnić dużym kotłom sprawną, nieprzerwaną pracę. Oczywiście im kocioł większy - tym pojemnik musi mieć większą pojemność.

Odpopielanie suche ma również na celu pozbywanie się uciążliwej sadzy. Ta jest zawarta w spalinach i w sposób naturalny pokrywa wewnętrzną powierzchnię kotła. W nowoczesnych urządzeniach, które są w ofercie firmy Gras Energia, ten problem rozwiązuje wytrącanie sadzy w tzw. odpylaczu multicyklonowym. Następnie sadza jest gromadzona na ślimaku, który znajduje się pod odpylaczem. Ślimak w sposób zupełnie zautomatyzowany przerzuca sadzę do stojącego obok pojemnika.

Odpopielanie mokre

Ta metoda dotyczy wyłącznie kotłów o mocy powyżej 1 MW. W przypadku tak dużych urządzeń, odpopielanie suche mogłoby okazać się mało skuteczne. Dlatego stosujemy nowe rozwiązanie.

Bezpośrednio pod kotłem montowana jest swego rodzaju „wanna" z wodą, do której przesypuje się popiół z rusztu i  wspomnianego wcześniej odpylacza multicyklonowego. Następnie proces przejmuje zamontowany w wannie łańcuch - wygarnia popiół do pojemnika, dzięki czemu nie zapycha się pojemność wanny.

Metoda „mokra" jest bardzo skuteczna, a w dodatku podnosi komfort pracy urządzenia. Kotłownia jest utrzymywana w dużej czystości, znacznie ograniczony zostaje efekt zapylenia pomieszczenia.

Oczywiście obie metody w bardzo specyficznych przypadkach mogą się nie sprawdzić. Wtedy, po uzgodnieniach z inwestorem, możemy zaproponować zupełnie inne formy odpopielania kotła.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie