Kocioł na zrębki drzewne do zasilania osiedla domów jednorodzinnych: czy to dobry pomysł?

Marek Szydełko
23.12.2019

Zrębki drzewne do niedawna uchodziły za paliwo energetyczne przeznaczone wyłącznie do zastosowań przemysłowych, ewentualnie rolniczych. Wynikało to z faktu, iż na rynku nie były dostępne nowoczesne kotły mogące zasilać domy jednorodzinne, a samo użytkowanie tego paliwa było dość uciążliwe. Czasy się jednak zmieniły i obecnie kocioł na zrębki drzewne stanowi bardzo ciekawą alternatywę chociażby dla urządzeń gazowych czy olejowych. Zainteresowanie takimi kotłami przejawiają też deweloperzy, którzy rozważają ich wybór do kotłowni mających zasilać osiedla domów jednorodzinnych. Czy to rzeczywiście dobry pomysł? Jakie korzyści się z tym wiążą? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym właściwe są zrębki?

Zrębki to paliwo zaliczane do kategorii biomasy, co oznacza, że jest ono pozyskiwane z natury i w pełni odnawialne. Produkuje się je z odpadów drzewnych – stanowią produkt uboczny przemysłu tartacznego lub leśnego, ale coraz częściej pochodzą też ze specjalnych upraw energetycznych.

Zrębki mają kilka istotnych zalet, które powodują, że rośnie zainteresowanie tym specyficznym paliwem opałowym. Chodzi przede wszystkim o:

  • Bardzo łatwą dostępność;
  • Niską cenę;
  • Możliwość pozyskiwania własnym sumptem;

Zrębki drzewne do celów grzewczych są wręcz idealnym rozwiązaniem dla firm, które zajmują się szeroko pojętym przetwórstwem drzewnym. Mogą to być nie tylko tartaki, ale również przedsiębiorstwa produkujące meble czy po prostu korzystające z elementów drewnianych do celów transportowych czy magazynowych. W takich przypadkach spalanie zrębki drzewnej w specjalnym kotle jest wyjątkowo opłacalne i pozwala ograniczyć koszty eksploatacji kotłowni do absolutnego minimum.

Skupmy się jednak na osiedlach domów jednorodzinnych. Które cechy zrębki drzewnej, a także kotłów przystosowanych do jej spalania, mogą mieć wpływ na wybór takiego sposobu ogrzewania nieruchomości?

Niskie koszty – argument trudny do podważenia

Cena zrębki drzewnej jest kluczową zachętą dla inwestorów, którzy szukają ekonomicznego źródła ogrzewania. Oczywiście nie możemy zapominać o bardzo dużych wahaniach cen tego surowca, uzależnionych od regionu kraju oraz kosztów transportu. W większości przypadków ogrzewanie nieruchomości kotłem na zrębki drzewne jest jednak bardzo opłacalne, nawet w zestawieniu z węglem czy innymi rodzajami biomasy.

Ekologia

Zrębki drzewne, jako produkt w 100% pochodzenia naturalnego, są oczywiście przyjazne środowisku. Ale tylko pod warunkiem spalania ich w przystosowanym do tego kotle. Częstym błędem jest zasypywanie komory zwykłego kotła węglowego zrębkami, co jest nie tylko nieekonomiczne (z uwagi na relatywnie niską wartość opałową), ale także nieekologiczne – efektem ubocznym spalania wilgotnej zrębki w zbyt niskiej temperaturze jest produkcja dużej ilości zanieczyszczeń.

Specjalny kocioł do zrębki gwarantuje natomiast bardzo czysty proces spalania, któremu towarzyszy głównie produkcja pary wodnej. Fakt ten może wykorzystać deweloper, który reklamuje swoje osiedle, jako nowoczesne, ekologiczne, przyjazne mieszkańcom.

Co z obsługą?

Ta kwestia budzi najwięcej kontrowersji. Wciąż pokutuje przekonanie, że zrębki drzewne są bardzo niewygodnym paliwem z uwagi na kłopotliwe składowanie oraz uciążliwą obsługę kotłowni. Oba problemy udało się już rozwiązać. Nowoczesne kotły przemysłowe, zdolne do zasilania w ciepło całego osiedla domów jednorodzinnych, mogą uchodzić za praktycznie bezobsługowe – system transportowania i podawania paliwa zwalnia z obowiązku zaglądania do kotłowni, podobnie jak rozwiązania umożliwiające automatyzację procesu odpopielania.

Odpowiadając na postawione w tytule pytanie: tak, kocioł na zrębki drzewne może być bardzo dobrym rozwiązaniem dla osiedla domów jednorodzinnych, o ile oczywiście zadbamy o rzetelny projekt kotłowni i jej profesjonalne wykonanie, wraz z wyborem odpowiedniego urządzenia grzewczego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie