Biomasa jest tzw. zielonym paliwem, które może wkrótce stanowić jeden z filarów polskiej energetyki profesjonalnej. Wszystko za sprawą coraz ostrzejszych norm środowiskowych i nieuchronnego odejścia od spalania paliw kopalnych na rzecz OZE oraz właśnie ekologicznej biomasy. Warto natomiast wiedzieć, że w Polsce już teraz stosowane są liczne technologie biomasowe, które charakteryzują się wysoką efektywnością i sprawdzają się zarówno na poziomie centralnym, jak i samorządowym oraz indywidualnym. Zapraszamy do krótkiego przeglądu najpopularniejszych technologii przystosowanych do spalania biomasy w naszym kraju.
Uniwersalność paliwa, jakim jest biomasa, decyduje o tym, że można je wykorzystać w szeroko pojętym przemyśle energetycznym w praktycznie nieograniczonym zakresie. W naszym kraju od wielu lat pracują instalacje do przetwarzania biomasy najczęściej na energię użytkową, czyli:
Tego typu instalacje ogólnie określamy mianem technologii biomasowych. Niektóre rozwiązania testowane 20-30 lat temu nie przetrwały próby czasu, natomiast wiele rodzajów instalacji doskonale wpisuje się w polski model energetyczny i może zostać dopasowanych do aktualnych oraz przyszłych standardów środowiskowych, co pozwoli nam zyskać atrakcyjne, efektywne i przyjazne planecie źródła energii zasilane właśnie zieloną biomasą.
Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad wprowadzono na rynek wiele technologii umożliwiających m.in. spalanie biomasy i przetwarzanie jej na cele energetyczne. Obecnie wykorzystuje się wyłącznie te, które z jednej strony gwarantują najwyższą efektywność, a z drugiej mają potencjał do dalszego rozwoju i wpisania się w przyszły krajobraz polskiej energetyki, naznaczonej przede wszystkim wymaganiami ekologicznymi.
Do tych najważniejszych technologii biomasowych zaliczymy głównie:
Warto przy tym podkreślić, że technologie biomasowe w Polsce wciąż najchętniej są wykorzystywane przez indywidualnych producentów energii – w postaci chociażby domowych kotłów na pellet, kotłów przystosowanych do spalania słomy czy kotłów na zrębki drzewne. Sukcesywnie rośnie natomiast zainteresowanie tego typu instalacjami wśród samorządów, które widzą w biomasie szansę na znaczące obniżenie kosztów produkcji energii na potrzeby np. budynków użyteczności publicznej.
Technologie biomasowe zaczynają też być masowo wykorzystywane w świecie biznesu. Wiele takich instalacji działa w branży hotelarskiej, gastronomicznej, SPA i rekreacyjnej. Biomasa świetnie sprawdza się do produkcji energii w przemyśle. Wielu przedsiębiorców posiadających własne zakłady produkcyjne czy magazyny przechodzi na instalacje do spalania biomasy w ramach modernizowania przestarzałych kotłowni węglowych, olejowych, a nawet gazowych.