Wskazówki dla przedsiębiorstw chcących przejść na ogrzewanie pelletowe

Krzysztof Jagielski
16.06.2020

Instalacje grzewcze spalające pellet są kojarzone przede wszystkim z gospodarstwami domowymi. Na poziomie indywidualnych budynków mieszkalnych to paliwo osiągnęło gigantyczny sukces. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby pellet wykorzystywać również w zastosowaniach przemysłowych. Coraz więcej przedsiębiorstw interesuje się tym tematem, na co wpływ mają przede wszystkim drożejące nośniki energii oraz wymagania odnośnie do ograniczenia emisji szkodliwych spalin. Pellet sprawdza się tutaj idealnie. O czym jednak należy pamiętać przed przejściem na ogrzewanie pelletowe?

Analiza potrzeb grzewczych firmy

Instalacje grzewcze wykorzystujące biomasę bardzo dobrze pasują do zastosowań komercyjnych, gwarantując z jednej strony obniżenie kosztów ogrzewania, a z drugiej pełne zautomatyzowanie procesu obsługi kotłowni. Zanim jednak zdecydujemy się w to zainwestować, warto dokładnie przeanalizować specyfikę swojej firmy, a konkretnie znajdujących się w niej pomieszczeń, aby zyskać pewność, że dana instalacja będzie w stanie obsłużyć cały obiekt.

Jeśli chodzi o poszczególne pomieszczenia w przedsiębiorstwach, to mają one nieco inne wymagania odnośnie do skuteczności ogrzewania i sposobu rozprowadzania ciepła:

  • Hale produkcyjne – oczekuje się na nich temperatury minimum 18 stopni Celsjusza. Wskazane jest zastosowanie ogrzewania punktowego na każdym ze stanowisk.
  • Hale magazynowe – zwyczajowo może być na nich chłodniej, jednak w godzinach roboczych temperatura nie powinna spadać poniżej 15 stopni Celsjusza. Dobrze sprawdza się tutaj ogrzewanie rotacyjne, a więc dobierane w zależności od tego, czy na hali przebywają ludzie (obniżenie temperatury w godzinach nocnych). Nowoczesne kotły pelletowe dają nam możliwość wprowadzenia takich automatycznych ustawień.
  • Szklarnie – specyfiką takich pomieszczeń jest to, że wymaga się w nich szybkiego osiągnięcia optymalnej temperatury, a system grzewczy musi zacząć oddawać ciepło natychmiast po uruchomieniu. Z tego powodu kocioł musi się charakteryzować bardzo wysoką sprawnością.
  • Hale hodowlane – nieprzypadkowo wielu producentów trzody chlewnej i drobiu przechodzi na ogrzewanie pelletem. Nowoczesne kotły biomasowe są w stanie zapewnić nieprzerwane dostawy dużych ilości ciepła, przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnych kosztów eksploatacji. W halach hodowlanych często wymaga się utrzymania temperatury na poziomie nawet 30 stopni Celsjusza.

Miejsce składowania paliwa

Decydując się na ogrzewanie budynków firmowych pelletem trzeba od razu rozważyć umiejscowienie składu paliwa. Pellet w dużych ilościach jest dostarczany luzem, co wymaga zrzucenia go do pojemnego zasobnika – najlepiej podziemnego silosu (jest to najpraktyczniejsze rozwiązanie). Ze zbiornika paliwo będzie transportowane do kotła w sposób automatyczny za pośrednictwem podajnika.

Skąd pozyskiwać pellet?

Najlepiej, aby producent pelletu znajdował się nieopodal przedsiębiorstwa, bo to obniży koszty transportu. Jeśli takowego nie ma, to warto sprawdzić, czy przypadkiem jakaś firma w okolicy nie produkuje zrębki drzewnej lub innych odpadów drzewnych – wówczas zasadne będzie zainwestowanie w kocioł przystosowany do spalania wilgotnego paliwa niskiej jakości (z ruchomym rusztem).

Po przeanalizowaniu tych wszystkich kwestii można już podjąć świadomą decyzję na temat wyboru ogrzewania pelletowego. Kolejnym etapem będzie znalezienie odpowiedniej firmy do wykonania instalacji – pamiętajmy, że kotły przemysłowe dużej mocy nie są produktami dostępnymi od ręki i zwykle produkuje się je na zamówienie, biorąc pod uwagę specyfikę kotłowni oraz zapotrzebowanie na energię cieplną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie