Nie daj się nabrać! Jak kupić pellet dobrej jakości?

Marek Szydełko
02.11.2016

Rosnąca popularność biopaliwa, jakim jest pellet, szybko sprawiła, że na rynku pojawiły się firmy oferujące opał bardzo niskiej jakości. Efekt? W Internecie mnożą się utyskiwania użytkowników kotłowni pelletowych, którzy twierdzą, że ogrzewanie jest bardzo drogie, nieefektywne i uciążliwe. Warto natomiast wiedzieć, że na komfort użytkowania kotła na pellet kluczowy wpływ ma właśnie jakość paliwa. Jak nie dać się naciąć? Podpowiadamy.

Uwaga na DIN!

Wielu nie do końca uczciwych producentów pelletu mami klientów ładnie wyglądającymi certyfikatami. Tymczasem warto wiedzieć, że nie każdy certyfikat jakości oznacza, że paliwo nadaje się do stosowania w kotłowniach domowych czy firmowych. Przykładem jest certyfikat DIN oraz EN plus B. Oba odnoszą się do pelletu przemysłowego, a więc o sporej średnicy w zakresie od 6 do 12 mm.

Taki pellet jest przeznaczony do stosowania w instalacjach przemysłowych, a więc przede wszystkim w elektrociepłowniach. Charakteryzuje się on wysokim zanieczyszczeniem w postaci klejów, kory, słomy, łusek słonecznika, roślin energetycznych, a nawet suszu jabłkowego.

Pellet przemysłowy ma znacznie mniejszą wartość opałową. Powoduje problemy z pracą kotła nieprzystosowanego do spalania takiego paliwa. Pellet jest nie tylko zanieczyszczony, ale też wilgotny.

Czym może się skończyć korzystanie z takiego pelletu?

Spalanie pelletu przemysłowego w domowej instalacji oznacza same problemy. Przede wszystkim kocioł pracuje w dolnych rejonach swojej nominalnej sprawności, a więc zużywa znacznie więcej paliwa. Jest to nieekonomiczne. Poza tym użytkownik musi się zmagać z ogromnymi ilościami popiołu, stale kontrolować proces spalania, zmieniać ustawienia.

Z czasem dochodzi do znacznego zabrudzenia kotła. Tworzą się w nim spieki, zgorzeliny, ścianki pokrywa tłusta maź. W skrajnych przypadkach dochodzi do całkowitego zablokowania podajnika, a nawet odkształcenia się korpusu palnika.

Dobry pellet, to...

Taki, który jest przeznaczony do spalania w kotłach domowych. Przede wszystkim musi mieć odpowiednią średnicę (do 6 mm) i być wyprodukowany z czystych trocin drewnianych, bez dodatku klejów czy piasku. Taki pellet można rozpoznać po certyfikacie DINplus lub EN plus A1. Symbole owych certyfikatów muszą być umieszczone na opakowaniu.

Warto pamiętać, że jakość pelletu ma bezpośredni związek z jego ceną. Podejrzanie tanie paliwo praktycznie zawsze jest słabe, wilgotne i będzie powodować duże problemy w pracy kotła. Najlepiej więc nie szukać oszczędności za wszelką cenę i kupować pellet u sprawdzonych, polecanych dostawców.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie