Biomasa, jako paliwo, ma bardzo szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale też w domowych instalacjach grzewczych. Tutaj świetnie sprawdza się przede wszystkim pellet, który jest praktyczny, łatwy w załadunku i powszechnie dostępny. Osoby rozważające wybór ogrzewania domu kotłem na biomasę mają jednak sporo wątpliwości. Zebraliśmy najczęściej pojawiające się pytania i udzielamy na nie odpowiedzi w cyklu poradników. Pora na część 1.
Ile pelletu potrzeba do ogrzania domu o powierzchni 150m2?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od zapotrzebowania energetycznego budynku. W przypadku nowych domów, które są dobrze zaizolowane, a często także wyposażone w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, można przyjąć zużycie pelletu na poziomie 3 ton na cały sezon grzewczy.
Ile kosztuje tona pelletu?
To zależy od regionu kraju oraz przede wszystkim jakości paliwa. Dobrej klasy pellet, przeznaczony do spalania w instalacjach domowych, kosztuje w granicach od 800 do 1000 złotych za tonę. Jest to paliwo w workach, a więc bardzo praktyczne w przechowywaniu i wygodne w załadunku.
Czy obsługa kotła pelletowego jest uciążliwa?
W przypadku dobrze dobranego i wyregulowanego kotła nie ma żadnego problemu z jego obsługą. Użytkownikowi zostaje tylko załadowanie podajnika (najczęściej raz na 1-2 tygodnie) i wybieranie popiołu, którego jest bardzo mało: przyjmuje się 5 kilogramów popiołu na 1 tonę pelletu). Popiół jest w dodatku czysty i może być wyrzucony np. na trawę czy pod iglaki.
Gdzie należy przechowywać pellet?
Najwygodniej jest kupić paliwo w workach foliowych – wówczas jest ono zabezpieczone przed wilgocią i może być przechowywane praktycznie w dowolnym pomieszczeniu, także w piwnicy. W przypadku pelletu dostarczonego luzem trzeba znaleźć suche pomieszczenie, a najlepiej zainwestować w duży podajnik, który raz załadowany wystarczy na kilka miesięcy pracy kotła. To jednak opcja raczej dla zakładów niż domów.
Czy kocioł na pellet może pracować w kotłowni znajdującej się w obrębie domu?
W odróżnieniu od kotłów węglowych urządzenia spalające pellet nie generują pyłu, dlatego bez problemu mogą pracować np. w domowej pralni. Zapach spalanego pelletu jest w dodatku bardzo przyjemny – przypomina ten wydobywający się z kominka. Spaliny są czyste i przyjazne środowisku.
Czy ogrzewanie domu kotłem na pellet się opłaca?
To należy ocenić samodzielnie, biorąc pod uwagę nie tylko koszt zakupu paliwa, ale też wygodę i nakład pracy, jaki trzeba poświęcić na obsługę kotła. Dobrze wyregulowany kocioł na pellet w ogóle nie angażuje domowników i pod tym względem bliżej mu do jednostki gazowej niż węglowej. Generalnie ogrzewanie domu kotłem na pellet jest porównywalne cenowo do gazu ziemnego, znacznie tańsze niż w przypadku oleju opałowego i nieco droższe niż ekogroszkiem.
Masz więcej pytań? Wkrótce opublikujemy kolejną część naszego poradnika!